Küçük Milly Eski Bir Hazine Keşfetti

23.02.2022 / Tarih / Genel

Her çocuk gömülü hazineyi bulmayı hayal eder; 13 yaşındaki Milly Hardwick içinse bu rüya en beklenmedik şekilde gerçekleşti.

Küçük Milly Eski Bir Hazine Keşfetti

İngiliz minik, babası ve büyükbabasıyla birlikte İngiltere'nin Royston kenti yakınlarında bir tarlayı tararken, metal dedektörünü mükemmel noktaya doğru yönlendirdi ve neredeyse kelimenin tam anlamıyla altını vurdu. Dedektörün tiz gıcırtısı onları buldukları konusunda uyardığında, Hardwick ve babası kazmaya başladı. Ve içerisinde neredeyse 3.000 yıllık bir balta da bulunan 65 parçadan oluşan antika eserler buldular.

Milly, beklenmedik keşfi hakkında “Biz sadece eğlenmeye çalışıyorduk. Bulduğumuz şeyi görünce şok oldum.” diye duygularını ifade ederken, üçünün toprağın altında başka ne olabileceğini ortaya çıkarmak için kazmaya devam ederken heyecanla dans ettiklerini de sözlerine ekledi.

Kek külçeleri, balta başları ve bronzdan yapılmış diğer bıçak parçalarını içeren bu antik eserlerden oluşan istifin ardından bilgilendirilen Oxford Archeology East arkeologları, siteyi profesyonelce kazarak, Hardwick ailesinin ilk keşfettiği yerden sadece sekiz metre uzakta başka bir istif daha buldular. İki hazinenin arasında toplam 200 eşya çıkardılar.

Buluntu üzerinde daha fazla inceleme yapıldıktan sonra, Cambridgeshire İlçe Meclisinin çevre komitesi, nesnelerin gerçekten de Tunç Çağı'na kadar uzandığını doğruladı. İngiltere'de MÖ 2300'den MÖ 800'e kadar süren bu dönem, ülkeye ilk metal silahların ve mücevherlerin gelmeye başladığı ve insanların bronz gibi metal alaşımlardan aletler yapmaya başladığı dönemdi. Bronz Çağı'nda Stonehenge gibi antik anıtlar da inşa ediliyordu.

Eski kökeni hiç şüphesiz Hardwick'in bulgusunu oldukça değerli kılıyor. Bununla birlikte, gömülü eserlerin -İngiliz yasalarına göre en az yüzde 10 altın veya gümüşten yapılmış ve en az 300 yıllık nesneler olarak tanımlanan- “hazine” olduğu belirlenirse, bunları satmak yasa dışı olacak. Bunun yerine, bir komite önce değerlerini hesaplamak zorunda kalacak. Daha sonra, bir müze nesneleri satın alarak elde etmek isterse, bulan veya arazi sahiplerinin bir ödül talep etmesine izin verilecek.

Ancak Milly Hardwick için para en önemli kısım değil. Genç İngiliz, büyük keşfinden bu yana, başka bir büyük keşif umuduyla, çoğu hafta sonları babası ve büyükbabasıyla metal dedektörünü dışarı çıkarmaya devam etmeyi planlıyor. Tüm bu deneyimi, büyüdüğünde arkeolog olması için ona ilham veriyor.

milly hardwick explored old treasure

milly hardwick explored old antique knifeKabafii Reklam Alanı