Kuruyemiş Alerjisi

12.07.2022 / Yiyecek / İçecek / Sağlık

Kuruyemiş alerjisi, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en yaygın görülen sekiz besin alerjisi türlerinden biridir.

Kuruyemiş Alerjisi

Kuruyemişler yer fıstığı ve kabuklu ağaç yemişleri olarak ikiye ayrılır. Kuruyemişler çiğ, işlenmiş ya da unlu mamullerin içerisinde tüketilir. Yer fıstığı da sık görülen bir alerjen olmakla birlikte toprak altında yetiştiğinden fasulye, soya, bezelye ve mercimeğin de ait olduğu baklagil ailesinden bir alerjendir. Kabuklu ağaç yemişleri ise; ceviz, badem, fındık, kaju, antep fıstığı ve brezilya fındığıdır.

Kabuklu yemiş alerjisi olan çocukların yaklaşık %14’ü ve yer fıstığı alerjisi olan çocukların %20’si iyileşse de, kuruyemiş alerjileri ömür boyu devam etme eğilimindedir. Kuruyemiş alerjisi olan çocukların kardeşlerinin kuruyemiş alerjisi olma riski daha yüksektir.

En sık tüketilen kuruyemişler şunlardır;

 • Badem,
 • Ceviz,
 • Pikan cevizi,
 • Antep fıstığı,
 • Macadamia fıstığı,
 • Kaju fıstığı,
 • Fındık,
 • Brezilya fındığı,
 • Çam fıstığı,
 • Liçi fıstığı.

Kuruyemiş Alerjisi Belirtileri?

Kuruyemişlere karşı alerji, en yaygın besin alerjilerinden biridir. Yer fıstığı ve kabuklu deniz hayvanlarının yanı sıra , aynı zamanda, nefes almayı engelleyen ve vücudu şoka gönderebilen potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir reaksiyon olan anafilaksi ile en sık bağlantılı besin alerjenlerinden biridir.

Kuruyemiş alerjisinin belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Karın ağrısı, kramplar, bulantı ve kusma,
 • İshal,
 • Yutma güçlüğü,
 • Ağız, boğaz, göz, deri veya başka herhangi bir bölgede kaşıntı,
 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,
 • Mide bulantısı,
 • Nefes darlığı,
 • Anafilaksi.

Ağaç yemişlerini tükettikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, bir alerji uzmanına görünün.

Kuruyemiş Alerjilerinden Korunmak İçin;

Eğer çocuğunuza kuruyemiş alerjisi tanısı konulduysa kuruyemiş içeren besinlerden kaçınması gerekir. Herhangi bir ürünü satın almadan ve tüketmeden önce tüm ürün etiketini dikkatlice okuyun. Paketlenmiş gıda ürünleri ve içerikleri uyarı olmadan değişebilir. Bu nedenle; açıklama ve içindekiler kısmını ürünleri her alışınızda dikkatli bir şekilde okuyun. Eğer herhangi bir sorunuz olursa üretici firma ile iletişime geçin.

Çocuğunuzun kuruyemiş alerjisi olduğunu başkalarının da bilmesine izin verin. Çocuğunuza ‘ ben kuruyemiş ve kuruyemiş içeren besinleri yiyemem, hastalanırım’ demeyi öğretin. Kuruyemiş alerjisi olduğunu gösteren bileklik veya kolye takılması faydalı olabilir.

Çocuğunuza yemek hazırlarken kullandığınız tabak, çatal gibi mutfak gereçlerinin öncesinde kuruyemiş ile temas etmişse tam olarak temizlendiğinden emin olunuz. Dışarıda yemek yerken restorandaki şef veya yetkili kişiye sipariş verdiğiniz yiyeceklerin kuruyemiş içerip içermediğini ve kuruyemiş içeren bir yiyecekle teması olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

Kuruyemiş Alerjisinde Teşhis?

Teşhis için detaylı bir tıbbi bir öykü, önceki alerjik reaksiyonlar ve ailede alerji öyküsü olup olmadığı önemlidir. Alerjenlere bağlanan ve belirtilere neden olan kimyasalların salınımını tetikleyen bir antikor olan alerjene özgü immünoglobulin E’nin varlığını belirlemek için deri prick testleri veya kan testleri kullanılabilir.

Bu testler sonuçsuz kalırsa, alerji uzmanınız besin yükleme testi isteyebilir. Bu testte, hasta bir alerji uzmanının gözetiminde belirli bir süre boyunca artan dozlarda alerjiye neden olduğundan şüphelenilen yiyeceklerden küçük miktarlarda tüketir. Bu prosedür sırasında acil durum ilaçları ve acil durum ekipmanı hazır bulundurulmalıdır.

Kuruyemiş Alerjilerinde Tedavi?

Çoğu besin alerjisinde olduğu gibi, alerjik reaksiyonu tetiklemekten kaçınmanın en iyi yolu, rahatsız edici maddeyi yemekten kaçınmaktır.

Belirli bir kuruyemişe karşı alerji teşhisi konan kişiler diğer ağaç yemişlerini tolere edebilir, ancak alerji uzmanları genellikle bu hastalara tüm yemişlerden kaçınmalarını önerir. Ağaç yemişleri genellikle salatalarda garnitür olarak, Asya yemeklerinde bir bileşen olarak ve bir dondurma malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca ekmeklerde, soslarda, tatlılarda ve unlu mamullerde de bulunabilirler.

Bazı alkollü içecekler, damıtma işleminde eklenen yemiş veya yemiş aroması içerebilir. İçerik olarak “doğal aromalar” belirtilmişse, bunun yemiş veya yemiş aromasının varlığını gösterip göstermediğini belirlemek için üreticiyi aramanız gerekebilir.

Yemiş proteini içerebilen yağlar losyonlarda, saç bakım ürünlerinde ve sabunlarda bulunur; ağaç yemişlerine alerjisi olanlar bu ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kuruyemiş Alerjileri Ömür Boyu Sürmektedir:

Kuruyemiş alerjileri ve yer fıstığı alerjilerinin ömür boyu sürme ihtimali %90 civarındadır. Özellikle fındık alerjisinin düzelmesi çok zordur. Kuruyemiş alerjisi, alerjik şok nedeniyle acil servise en sık başvuru nedeni olabilen besin alerjisi türüdür.

Besin Alerjisi Ve Alerjik Şok İlk Yardım Tedavisi Eğitimi Çok Önemlidir:

Besin alerjisi yaygın bir alerjidir ve bu yaygınlık zaman ilerledikçe artma eğilimi gösteriyor. Besin alerjilerinin en sık görülen türlerinden biri olan kuruyemiş alerjileri ise en ciddi sonuçlara neden olan alerjiler arasında yer alıyor. Kuruyemiş tüketimin bu kadar yaygın olması kuruyemiş alerjisi olanlar için tehlike oluşturuyor. Uçaklar ya da trenler gibi toplu taşıma araçlarında kuruyemişin bulundurulmaması ve tüketilmemesi konusunda hem görevlilere hem de yolculara bilgi verilmesiyle, kuruyemiş alerjisi olan kişilerin ciddi belirtiler yaşamasının önüne geçebilir. Okul kantinlerinde kuruyemiş satışının yapılmaması gerekir. Çünkü kuruyemiş alerjisi olan çocukların arkadaşları, yanlışlıkla alerjik çocuğa kuruyemiş ikram etmesi hayati tehlike oluşturmaktadır.

Özelikle kuruyemiş alerjisi olan çocukların gittiği okullarda, okul personeline, öğretmenlere detaylı bir bilgilendirme yapılmalıdır. Alerjik şoka sebep olabilen kuruyemiş alerjisi için, okul idaresinin, toplu ulaşımdaki görevlilerin, adrenalin oto enjektörünü uygulayabilmesi konusunda eğitim alması gerekir. Olası bir alerjik şok durumunda adrenalin oto enjektörünü doğru bir şekilde uygulamak hayat kurtarıcı olacaktır.

Bu nedenlerle uzun süreli toplu taşıma araçları personeline, okul öğretmenlerine besin alerjisi belirtileri ve alerji belirtileri konusunda eğitim verilmesi ve alerjik şok ilk yardımının ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda eğitim verilmesi çok önemlidir. Bu eğitimler hayat kurtarabilecek eğitimler olacaktır.