Kuveyt'in İlk Yapay Zekâ Spikeri

11.04.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Kuveyt’te özel bir kanalda spikerlik yapmaya başlayan yapay zeka robotu “Fedha”, ilk iş gününde gündem olmayı başardı.

Kuveyt'in İlk Yapay Zekâ Spikeri

Kuwait News, hafta sonu Twitter hesabında kendisini "Fedha" olarak tanıtan yapay zeka robot spikerini gösteren bir video yayınladı.

Kuveyt’te ekranlar siyah bir ceket ve beyaz bir tişört giyen sarışın bir kadını gösteriyordu. Canlı yayında konuşan robot kadın spiker:

Ben Kuveyt'te, Kuwait News'te yapay zeka ile çalışan ilk sunucu olan Fedha. Ne tür haberleri tercih edersiniz? Fikirlerinizi duyalım.

Kuweyt News, 1961'de Körfez bölgesinin İngilizce yayınlanan ilk gazetesi olarak kurulan Kuwait Times'a bağlıdır.

Kuveytli yapay zeka robotu Fedha, yine Kuveytli bir şirket olan Al tarafından geliştirildi.

AFP'nin bildirdiğine göre, her iki kuruluşun da genel yayın yönetmen yardımcısı Abdullah Boftain, hareketin AI'ın "yeni ve yenilikçi içerik" sunma potansiyelinin bir testi olduğunu söyledi.

Gelecekte Fedha'nın Kuveyt aksanını benimseyebileceğini ve sitenin Twitter hesabında haber bültenleri sunabileceğini söylendi.

İsim seçimini açıklayan Bay Boftain, Fedha'nın "gümüş, metal anlamına gelen popüler, eski bir Kuveytli adı" olduğunu söyledi. "Robotları her zaman gümüş ve metalik renkli olarak hayal ettik, bu yüzden ikisini birleştirdik" diye ekledi.

Fedha herkesi temsil ediyor.” diyen Boftain'e göre, sunucunun sarı saçları ve açık renkli gözleri, ülkenin farklı Kuveytli ve gurbetçi nüfusunu yansıtıyor.