Kuzey Işıkları Arasındaki Gizemli Sarmal

27.04.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

SpaceX başta 20 Nisan'daki başarısız Starship roket fırlatmalarıyla gündeme gelmişti ancak birkaç gün önce büyük bir keşfin sebebi oldu.

Kuzey Işıkları Arasındaki Gizemli Sarmal

Astrofotoğrafçılar yıllardır SpaceX lansmanlarının görüntülerini analiz ediyor fakat fotoğrafçı Todd Salat Alaska'daki Donnelly Dome üzerinde, şimdiye kadar kimsenin görmediği özel bir şey yakaladı. Aurora Avcısı olarak da bilinen Salat, 15 Nisan'da gizemli bir sarmal ortaya çıktığında kutup ışıklarının fotoğraflarını çekiyordu.

Kuzey ufkundan bana doğru gelen parlak bir ışığı ilk gördüğümde çok şaşırdım. İlk başta, bazı bulutların arasından uçan bir jet uçağı olduğunu düşündüm. Sonra spiral şeklini aldı ve hızla büyüdü! Bunun eşsiz bir olay olduğunu bilerek iki kamera ve tripod kurulumuyla çılgınca çekim yapıyordum ve yaklaşık yedi dakika içinde 'hayalet' yanımdan geçip gitti. Büyüleyiciydi! Son iki gecedir, bu kubbenin (Donnelly Dome) üzerinde kutup ışıklarını fotoğraflıyordum ve özel bir şey yakalamayı umuyordum. Dileğime kavuştum!

Salat eve gelir gelmez araştırma yapmaya başladı ve işte o zaman gökyüzünde gördüklerinin doğal olmadığını anladı. Sadece üç saat önce Kaliforniya'da, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden Falcon 9'da bir SpaceX Transporter-7 görevi başlatılmıştı. Spiral aslında donmuş roket motoru egzozuydu. Yüksek rakımlarda güneş ışığını aldığında parlamış ve sarmal bir oluşum oluşturmuştu.

Todd Salat mysterious spiral of sky photo