Lascaux Mağarası ve Paleolitik Tablolar

08.02.2022 / Tarih / Kültür / Sanat

Fransa'da bulunan Lascaux mağarası antik dönem resimlerinin korunduğu iyi bir örnek olarak binlerce yıllık kültür hakkında fikir veriyor.

Lascaux Mağarası ve Paleolitik Tablolar

1900'lerin ortalarında keşfedilen bu yeraltı odaları serisi, Taş Devri boyunca insanların avladığı ve korktuğu hayvanlara ait 2 binden fazla figür de dahil olmak üzere 600'den fazla tabloyu içeriyor. Gerçek boyuttaki replikalar ziyaretçilere, 17.000 yıl önce kendilerini ve hayatlarını ifade etmek isteyen insanlar tarafından yapılmış muhteşem tabloları görme şansı sunuyor.

Lascaux Mağarası aslında güneybatı Fransa'da Üst Paleolitik dönemden (50.000 ila 12.000 yıl önce) duvar resimleriyle kaplı çok sayıda mağaradan oluşan bir ağdır. Site ilk olarak 1940 yılında Montignac köyünün hemen dışında bir genç tarafından keşfedildi. Bulgularını bir dizi çizime kaydeden yerel bir rahiple geri döndü. Daha sonra, site tamamen kazıldı ve mağaraların duvarlarında ve tavanlarında, esas olarak döneme ait hayvanları betimleyen 600'den fazla tablo ortaya çıkarıldı.

Lascaux Mağarası Paleolitik Dönem Sanatı

1950'lerin ortalarına gelindiğinde mağara halka açıktı ve her gün binlerce ziyaretçi alıyordu. Ancak hiçbir koruma yöntemi uygulanmadığı için tablolar hızla bozuldu. Sonucunda mağaralar 1963 senesi itibariyle halka kapatıldı.

Mağaranın Düzeni

Lascaux Mağarası, çeşitli uzunluk ve yüksekliklerde birkaç galeriden oluşur. Mağaranın girişi, en ünlü bölümü olan ve Paleolitik sanatın en önemli örneklerinden biri olan Boğalar Salonu olarak adlandırılan ana galeriye açılmaktadır. Yaklaşık 62 fit uzunluğunda olan bu uzun geçit, çok sayıda boğa, at, sevgili ve bir tek boynuzlu at resmine sahiptir. Bu koridor, biri çıkmaz sokak olan iki ayrı galeriye çıkmaktadır.

Lascaux'un merkezinde Apsis adı verilen yarım daire şeklinde bir oda bulunur. Yaklaşık 15 fit çapında olan bu alan tamamen hayvan gravürleri ve soyut sembollerle kaplıdır. Mağara sanatının çoğu bu dalda yoğunlaşmıştır.

Mağaradaki en dar geçitlerden biri Kedigiller Odası'dır. Bu 100 fit uzunluğundaki kadırga, alışılmadık bir açıyla çok sayıda kedigil ve bazı at resimleri içerir.

Resimler

Mağarada yer alan binlerce figürün çoğu, Paleolitik çağda Avrupa'ya özgü olan ve sanatçıların avlayacağı geyik, misk öküzleri, atlar, yaban öküzü ve bizon gibi hayvanların biçimlerini açıkça gösteriyor. Bazı resimler de büyük kedigiller ve ayı gibi yırtıcı hayvanlar da yer alıyor. Çizilen tek insan figürünün başı ise kuşbaşı olarak tasvir edilmiş.

Lascaux Mağarası Paleolitik Dönem Sanatı

Diğer resimler, net bir anlamı olmayan soyut sembolleri temsil ediyor. Bunlar tipik olarak figüratif çizimlerin etrafına yerleştirilen, noktalar, çeşitli çizgiler (düz, paralel, ıraksayan) ve şekilleri kapsıyor.

Lascaux Mağarası’ndaki tüm sanat eserleri, inanılmaz gerçekçiliği ile öne çıkıyor. Bu tasvirler sadece sanatçıların anatomi ve gerçekçilik anlayışını değil, aynı zamanda hareketin (hayvanların koşması gibi) ve sekansların (bir hayvanın vücudunu hedefleyen oklar) nasıl iletileceğine dair bir bilgi de vermektedir.

Malzemeler ve Teknikler

Birbirinden bağımsız ve bazen de birlikte kullanılan resimler, çizimler ve gravürler içeren Lascaux Mağarası sanatı fırça ile yapılmamıştır. Bunun yerine, sanatçılar yosun veya saç kullanarak figürlerin ana hatlarını oluşturmuşlar ve bir kemik veya ahşap borudan boyayla (sprey boyamaya benzer bir etkiye sahip olan) boya ile geniş renk alanlarını doldurmuşlardır. Boya pigmentleri, demir oksitler (kırmızı) ve kömür (siyah) dahil olmak üzere yerel minerallerden yapılmıştır. Sakinlerin tavanlarda resim yapmak için bir iskele sistemi kurduklarına dair kanıtlar da bulunmaktadır.

Lascaux Mağarası Paleolitik Dönem Sanatı

Gravürler, sanatçının büyük olasılıkla bir kaya gibi eşit derecede sert bir malzeme kullanarak taş duvarın yüzeyini kazıması ile oluşturulmuştur. Bu teknik duvarda, konunun ana hatlarının yüzeyin geri kalanından biraz daha açık göründüğü çizim benzeri bir etki yaratmıştır.

Teoriler

Bu resimlerin neden yapıldığına dair birçok teori mevcut. Hayvanlara ve avlanmaya odaklanılması nedeniyle, bazıları bunların başarılı bir avı kutlamak için veya avlanmadan önce bir ritüel olarak yapıldığını düşünüyor.

Başka bir teori de ise bu görüntülerin, insanların bir kamp ateşinin yanındaki mağarada toplandıkları sözlü hikaye anlatımına eşlik etmek için yapıldığını öne sürüyor.

Lascaux Mağarası Paleolitik Dönem Sanatı

Lascaux Mağarası Paleolitik Dönem Sanatı

5