Legodan Dev Hayvan Heykelleri

03.09.2020 / Kültür / Sanat / Eğlence

Geleneksel heykeltıraşlardan farklı olarak, klasik malzemeler yerine lego kullanan Sean Kenney’nin özgün sanatı oldukça dikkat çekiyor.

Legodan Dev Hayvan Heykelleri

Legoları bilmeyen ve belki de oynamayan yoktur. Hatta birçok genç sanatçı için bu renkli plastik tuğlalar, heykeltıraşlık ve mühendislik alanında kullanılan yaygın malzemelerdir. Brooklynli sanatçı Sean Kenney için de hayatının vazgeçilmez parçaları.

Karikatürist olarak uzmanlığını titiz taslaklarla birleştirip, lego oyuncaklarını büyük hayvan ve bitki figürleri haline getirmek için kullanan sanatçı, sanatseverleri çömelmiş bulutlu bir leopardan zambak üzerinde duran yüce bir sinekkuşuna kadar her şeye rastlamaya davet ediyor.

sean kenney art with lego bricks sinekkuşu heykeli

Bir sanatçı ekibiyle birlikte çalışan Kenney, büyüklüğüne bağlı olarak bir projenin yaklaşık dokuz ayda tamamlandığını ve neredeyse bu iş için 50.000 lego kullandıklarını söylüyor. Çoğu yer çekimine meydan okuyor gibi görünen parçalardan en dikkat çekicisinin ise sinek kuşu heykeli olduğuna işaret ediyor. Yapılışının gösterildiği aydınlatıcı bir videoda, kuşun ağırlığını destekleyen akıllıca gizlenmiş metal yapı görülebiliyor.

Kenney ve ekibi, 15 yılı aşkın bir süredir mimari kopyalar, lego portreleri ve sayısız başka renkli kompozisyonlar oluşturarak şimdiye dek 150'den fazla doğal sanat eserini tamamladı. Heykelleri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çeşitli botanik ve hayvanat bahçelerinde bulunabilir. Nature Connects bu şekilde, nesli tükenmekte olan türler ve geleceklerini tehlikeye atan koşullar hakkında farkındalık yaratmayı da umuyor.

Sean Kenney ve ekibinin muhteşem çalışmalarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ya da sanatçının websitesini takip edebilirsiniz.

sean kenney lego sculptures gallery