Leonardo da Vinci Kimdir?

29.05.2020 / Biyografi / Tarih

15 Nisan 1452 tarihinde İtalya’da doğan Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış dönemin önemli bilim adamlarından bir tanesidir.

Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci, Messer Piero da Vinci ile Caterina Lippi’nin evlilik dışı çocuklarıdır. Vinci kasabası yakınlarında bulunan Anchiano'da 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya gelmiştir. Dünya genelinde isim yapmadan önce "Vincili Üstad Piero'nun oğlu Leonardo" manasına gelen Leonardo di ser Piero da Vinci olarak biliniyordu.

Babası, Loenardo’nun doğduğu yıl başka bir kadınla evlenir.  Leonardo’ya da bebeklik dönemlerinde annesi bakmıştır. Annesi başka bir adamla evlendirilerek farklı bir köye yerleştirilince Leonardo’da büyükbabasının evinde yaşamaya başlar. Ara sıra Floransa’ya babasının yanına giden Leonardo, babasının ilk eşinden çocuğu olmadığından dolayı aileye kabul edilir. Leonardo’yu amcası Francesco dışında kimse sevmemiştir.

leonarda da vinci son akşam yemeği eseri

Leonarda da Vinci'nin "Son Akşam Yemeği" adlı resim çalışması

14 yaşına kadar Vinci kentinde yaşayan Leonardo, büyükannesi ve büyükbabasını peş peşe kaybedince Floransa’ya babasının yanına taşınır. O dönemlerde evlilik dışı doğan çocukların üniversiteye gitmeleri yasak olduğu için Leonardo üniversiteye gidememiştir. Çocukluğundan beri yaptığı resimleri babasına gösterince babası da dönemin önemli ressam ve heykeltıraşı olan Andrea del Verrocchio ile bir araya gelir. Bu görüşme sonucunda Leonardo artık Andrea del Verrocchio’nun yanında çırak olarak eğitilmeye başlanır.

1482 yılında Milano Dükü olan Sforza’nın hizmetine girer. 17 yıl sonrasında Milano, Fransızlar tarafından fethedilince 16 yıl boyunca İtalya’da farklı bölgelerde kendisine bir koruyucu aradı. Milano Dükü için 17 yıl boyunca silah, bina, makine, resim ve heykeller yaptı.

1485 – 1490 yılları arasında mekanik, geometri, uçan makineler, klise, kanal ve kale yapımları ile ilgilendi. Anatomi çalışmaları da yapan Leonardo, öğrenciler yetiştirmeye başladı.

1504 yılında babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya geri döndü. Babasından hiç miras alamayan Leonardo’ya çok sevdiği amcası tüm mal varlığını bıraktı.

leonardo da vinci tank tasarımı

Leonarda da Vinci'nin "Tank" tasarımı

Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi ile 10 yaşında iken korumasına aldığı ve Salai en iyi öğrencileri olmasına rağmen Salai hiçbir sanatsal eser üretmemiştir.

1516 yılınca Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’te kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Bir süre sonra sağ kolunu kaybeden Leonardo, ressamlık yerine bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Yakın dostu Melzi kendisine eşlik ederken Salai Leonardo’yu terk etti.

leonardo da vinci uçan makine tasarımı

Leonarda da Vinci'nin "Uçan Makine" tasarımı

Leonardo da Vinci, sibernetik alanının en büyük dâhisi olarak kabul edilen El Cezerî’yi kendisine örnek almıştır. Ayrıca II. Beyazıt zamanında Haliç ile Boğaziçi arasında bir köprü yapmak istemiş ve bu isteği reddedilmiştir.

Ayrıca Bakınız: Da Vinci'nin Boğaz Köprüsü Tasarımı

Leonardo da Vinci 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü.