Maden Suyu Faydaları

4.11.2018 / Sağlık

Günde bir bardak maden suyu içerek vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve minerali doğal yoldan karşılamış oluruz.

Maden Suyu Faydaları

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin birçoğuna sahip olan doğal maden suyu, aynı zamanda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum bakımından da oldukça zengindir.

Günümüzde soda ile çok karıştırılan maden suyu, yer altı sularından elde edilir. Yer altındaki su yeryüzüne çıkarken mineral bakımından da zenginleşir. Soda ise içilebilir suyun içerisine karbondioksit karıştırılması ile elde edilir.

Maden Suyu Faydaları

Maden suyu tüketmenin avantajları:

  • Sağlıklı yaşam desteği ve sağlıklı koruma
  • Mineral eksikliğini giderme, mineral gereksinimi karşılama
  • Bazı hastalıkların doğrudan veya destekleyici tedavisi
  • Bazı rahatsızlıkların giderilmesi ve önlenmesi

Özellikle yaz aylarında terleme ile kaybedilen minerallerin geri kazanılması konusunda büyük destekçiniz olan maden suyu, aynı zamanda midenizi de rahatlatır. Maden suyu hakkında en çok sorulan soru ise hamilelik döneminde tüketilip tüketilemeyeceğidir. Eğer hipertansiyon gibi sağlık sorunlarınız yok ise hamilelik döneminde maden suyu tüketimi yapılabilir. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemikleri Güçlendirir: İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemiklerimiz için oldukça faydalı bir doğal besindir. Vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan maden suyu, kemik ve diş sağlığımız için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde ya da çocukların büyüme döneminde kalsiyum destekçiniz olarak günde bir bardak kullanabilirsiniz.

Vücut Yağını Dengeler: İçerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları ile vücudumuzdaki yağları sindirmeye yardımcı olan maden suyu, kilo kaybını da dengeler.

Kan Basıncını Dengeler: Maden suyu kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin bir doğal içecektir. Magnezyum ve kalsiyum kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynar.

Kötü Kolesterol Düşmanı:  Vücudumuzdaki yağ oranını dengelediği için kötü kolesterol oluşumunu da engellemiş oluruz. Kılcal damarların daralması sonucu kalp krizi riski artar. Maden suyu içerek kılcal damarlarda kolesterolün büyümesini engellemiş olursunuz.

Sindirimi Kolaylaştırır: Maden suyu içerisinde bulunan sülfat, pankreasta lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üreten katalizördür. Sülfat sayesinde kabızlık ve şişkinlik oluşumunu önlemiş olursunuz.

Mide Asidini Dengeler: Midemizde asit yoğunluğu oluşması sonucu ekşime ve yanma hissederiz. Maden suyu içerisinde bulunan bikarbonat ise ekşime ve yanma hissini azaltır.

Kas Geliştirir: Magnezyum ve potasyum yönünden zengin olan maden suyu, kişilerin hafızalarını güçlendirir. Konsantrasyonumuzu güçlendiren maden suyu, zihinsel yorgunluğu da engeller.

Cilt Sağlığı ve Faydaları: Maden suyu, cilt dostu silisyum parçacıkları tarafından da oldukça zengindir. Silisyum ise güzel ciltlerin doğal sırrıdır. Silisyum, cilde parlak bir görünüm kazandırır. Selülit oluşumunu da engeller.

Maden Suyu Faydaları

İltihaplara Veda Edin: İltihaplanmayı azaltan maden suyu, iltihap sonucu oluşan ağrıları da engellemiş olur. Kemik bozukluluğu oluşumuna sebep olan eklemdeki şişmeyi de engeller.

Daha Güçlü Saçlar: Yıpranmış ve güçsüzleşmiş saçlarınız için doğal bir çözüm arıyorsanız, günde bir bardak maden suyu içmeniz yeterlidir. Maden suyu, kafa derinizin ihtiyaç duyduğu PH düzeyini dengeler. Bu sayede daha güçlü ve parlak saçlarınıza kavuşmuş olursunuz.

Fazlası Zarar

Bu kadar fayda sağlayan maden suyunun fazla tüketilmesi, faydadan ziyade zarar sağlayacaktır. İçerisinde barındırdığı sodyum, böbrek hastalığı ve mide ülseri gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlayabilir.

Gün içerisinde bir şişe maden suyu tüketebilirsiniz. Bazı günler de bu sayısı ikiye çıkarmanızda herhangi bir sorun olmasa da aşırıya kaçmamanızda fayda var.