Mark Zuckerberg İfade Verdi

24.06.2018 / Bilim / Teknoloji

Zuckerberg Facebook’un Cambridge Analytica şirketine verdiği iddia edilen 87 milyon kişiye ait veriler için ABD Senatosu’nda ifade verdi.

Mark Zuckerberg İfade Verdi

Facebook tarihte bir ilke imza atarak üyelerinin bir kısmının kişisel verilerini 2016 ABD başkanlık seçimleri için İngiltere’de yer alan Brexit oylamalarında araştırma şirketlerine vermişti.

Facebook CEO’su Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada daha fazla insanın mağdur olma ihtimalinin bulunduğunu belirtmişti. Bu uyarıdan sonra Facebook üyelerinin tamamını korku sardı. Bu olaydan sonra dünya genelinde “Delte Facebook” kampanyası başlamıştı.

Bazı teknoloji firmalarının başındaki isimler ise Facebook Ceo’su mark Zuckerberg’i hırsız olarak suçluyorlar. Adalet Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley, yaptığı açılış konuşmasında, "Bu emsalsiz bir oturumdur. Bugün Facebook'un düzinelerce veri noktasına erişimi var. Facebook'un bu verileri kullanarak reklam gelirleri yoluyla para kazandığı sır değil. Ancak birçok kullanıcı bu gerçeğin farkında değil. Facebook, geçen sene yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde etti ve bunun yüzde 98'i reklamlardan geldi." dedi.

Facebook’un bu hatası sadece ABD’ye değil, dünya genelinde tüm ülkelere karşı yapılmış bir hataydı. Türkiye’de de bu hatadan etkilenen yüzlerce kişi olduğu açıklanmıştı. Zuckerberg, Cambridge Analytica veri skandalından sonra büyük verilere erişen bütün uygulamaları durduracak bir soruşturma başlattıklarının da altını çizdi.

"Bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve özür dilerim."

Zuckerberg, pişman olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında ABD firmalarının Çin firmaları karşısında güçsüz kalmaması gerektiğini belirterek Facebook kullanıcılarının tam kontrole sahip olması için çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca seçimlere müdahale etmek isteyen sahte hesaplara müdahaleyi hızlandırmak için yapay zeka üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Zuckerberg, seçimlere farklı ülkelerin Facebook aracılığı ile müdahale edilebileceğini de itiraf etmiş oldu. Aslıda bu durum veri skandalından daha büyük bir tehlikeye yol açabilir.

Facebook’un bir reklam ve medya tekeli olmadığını düşünen Zuckerberg, Google, Twitter ve Microsoft gibi rakipleri de gündeme getirdi ve sadece Silikon Vadisi’nde büyüyen dev şirketlerden birisi olduklarını vurguladı. 

Mark Zuckerberg'in verdiği ifade için tıklayınız