Mars Simülasyon Merkezi Açıldı

7.3.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Bilim alanında çalışmalarıyla geçtiğimiz yıla damga vuran Çin, 2019 yılı için ilk adımını attı ve Mars Simülasyon Merkezi’ni açtı.

Mars Simülasyon Merkezi Açıldı

Çin’in Mangai şehrinde yer alan Mars Simülasyon Merkezi, Mars koşullarını dünya üzerinde taklit etmek için tasarlandı.

Mars Similasyon Merkezi

Merkezin çevresinde ülkenin en büyük yanardağ yer şekilleri bulunuyor. Bu yüzden Mars’ta olduğu gibi gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok fark oluşuyor.

Gao katılımcıların bu ortamda yaşayıp karşılaşacakları temel problemleri çözmeye çalışacaklarını söyledi. Bu problemlerin çözülmesi için patates ekmek ya da güneşten enerji üretmek gibi konular üzerinde yoğunlaşılıyor.

53 bin 330 metrekarelik alana inşa edilen ve 60 kişinin yaşayabileceği kapsüllerin de içerisinde bulunduğu Mars Simülasyon Merkezi, yaklaşık 150 milyon Yuan’a (120 milyon Lira) mal oldu. Mars Simülasyon Merkezi etrafında yer alan çadırlarda ise yüzlerce kişi daha konaklayabiliyor.

Çin Mars Similasyon Merkezi

Pekin Üniversitesi’nden Uzay Bilimi Profesörü Jiao Weixin ise Mars ortamının Dünya’da oluşturulmasının çok zor olduğunu çünkü Mars’ın kendine özgü doğal özellikleri ve çok katı bir ortamı olduğunu ifade etti. Düşük hava basıncı, güçlü radyasyon ve sıkça yaşanan kum fırtınaları Mars’ı Dünya’dan çok daha ölümcül bir yer yapıyor.