Maya Tanrısı: Camazotz

15.10.2020 / Genel

Maya mitolojisinde yer alan Camazotz isimli tanrının geceleri ölüm ya da fedakârlık getiren bir yarasa olduğu bilinmektedir.

Maya Tanrısı: Camazotz

Maya mitolojisinin bir tanrısı olan Camazotz, görünüş itibariyle insan vücudunu andıran bir yapıya sahip. Bunun yanında üst kısmında yarasa kafası yer almakta. Tuhaf olan kısım ise sivri kulaklara ve yüzünün bir kısmını örten bir maskeye sahip olması.  Camazotz’un bu görünüşü de akıllara DC karakteri olan Batman’i getiriyor.

camazotz tanrısı

Maya mitolojisine göre Camazotz bir elinde bıçak, diğer elinde de kurbanını tutuyor. Hemen hemen her mitolojik canlıda bu tarz şeyler görülebilir. Mayalar çok eskilerden beri yaşadıkları için mitolojileri hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz.

maya mitolojisinde batman benzeri tanrı

Batman karakteri Camazotz’un Kopyası mı?

Maya tanrısı Camazotz ile Batman karakterinin birbirine benzeyen çok fazla özellikleri olması nedeniyle birçok Batman hayranı bu soruyu sormuştur.

DC, 2009 yılında kuruluşunun 75. yılı için bir çalışma başlatmıştı. Bu çalışma kapsamında da 30 tane sanatçıyı bir araya getirdi. Bu sanatçılardan Batman’i tekrar tasarlamaları istendi. Bir araya gelen sanatçılardan bir tanesi de Kimbal isimli tasarım firmasının sahibi Christian Pacheco idi. Pacheco, mitolojilere meraklı ile biliniyor.

Pacheco, Batman’in yarı insan yarı yarasa görünümü ile Maya tanrısı olan korkutucu Camazotz arasındaki benzerliği öngördü. Bu sebeple tasarımında Camazotz tanrısını örnek aldı. Ortaya çıkan yeni Batman karakterini görenler ise şaşkına döndü.

maya tanrısı camazotz ve batman

Kostüm, 2015 yılında Meksika Dizayn Müzesi’nde sergilenmiş. Sergilenen kostümdeki Maya motifleri de dikkat çekici durumda. Ayrıca bu kostümün ne zaman kullanılacağı da henüz bilinmiyor. Çünkü tasarımcısı Pacheco, kostümü bir daha göremediğini ve nerede olduğunu bilmediği açıkladı. Kostümün, Batman hayranı birisi tarafından satın alındığına dair bilgiler de çeşitli bloglarda yer alıyor.