Mercedes-Benz Tarihi

24.05.2022 / Tarih / Genel

Dünya'nın en lüks ve en pahalı arabalarından biri olan Mercedes Benz'in merak edilen icadı ve tarihini sizler için derledim.

Mercedes-Benz Tarihi

Gottlieb Daimler ile Karl Benz’ İkilisinden Başlayalım…

Gottlieb Daimler ve Karl Benz, birbirlerinden bağımsız olarak 1880′ lerde yüksek devirli motoru ve otomotivi icat ettiklerinde motorlu özel ulaşımın temellerini attılar. Mali destekçiler ve ortakların yardımıyla bu iki mühendis, kendi şirketlerinde özel geliştirme çalışmaları yaptılar. Benz, Ekim 1883′ de Mannheim’ da Benz & Co firmasını kurdu; Daimler Motor Şirketi (DMG), Kasım 1890′ da Cannstatt’ da kuruldu.

Ürünlerini hem ayırt edici hem de bildik kılmak için her iki şirket de hatırda kalacak bir marka bulmak istiyordu. Başlangıçta motorlarının ve araçlarının menşeini ve kalitesini belirtmek için kendi adlarını – Benz ve Daimler – kullanmayı seçtiler. Ama Benz & Cie markası değişmezken (daha önce kullanılan dişli çark 1903 yılında Benz adını çevreleyen bir defne çelengi ile değiştirilse de) yüzyılın başında DMG firmasının ürünleri yeni Mercedes markasıyla satılmaya başlandı.

Mercedes Nasıl Çıktı Ortaya?

Mercedes, İspanyolca bir kadın adıdır ve ”hayırlı olay” anlamına gelir. Mercedes aynı zamanda Viyana yakınında Baden’de ve Nice de yaşayan Avusturyalı iş adamı Emil Jellinek’in 1889’da doğan kızının adıdır.

Sporla ilgilenen ve ileri görüşlü bir centilmen olan Jellinek teknik ilerlemeye ve otomobile tutku ölçüsünde meraklıydı. Otomobilin geleceği şekillendireceğine inanıyordu. Daha 1897 yılında Cannstatt’a seyahat ederek altı beygir gücünde iki silindirli bir motora sahip kayış tahrikli ilk Daimler otomobilini sipariş etti.

mercedes benz tarihi

Otomobilini Ekim 1897’de teslim aldıktan sonra 24 km/s’lik azami hız kısa zamanda Jellinek’e çok az gelmeye başladı. 40 km/s’ lik bir azami hız istiyordu ve öne yerleştirilmiş sekiz beygirlik bir motora sahip iki Daimler Phoenix model otomobil sipariş etti. Eylül 1898’de teslim edilen bu iki otomobil, dünyada dört silindirli bir motorla donatılmış ilk karayolu araçlarıydı.

Bir iş adamı olarak Emil Jellinek, uluslararası mali çevreler ve aristokrasi ile iyi ilişkilere sahipti: 1898 yılında yüksek sosyeteye Daimler otomobiller satmaya başladı. 1899 yılında Daimler Motor Şirketi (DMG) Jellinek’ e on otomobil teslim etti ve 1900 yılında bu sayı 29’a çıktı.

Jellinek DMG’nin gittikçe daha güçlü ve daha hızlı otomobiller üretmesini istedi ve 1899 yılından başlayarak yarışlara – özellikle de Nice’ deki yarışlara – katıldı. Genellikle bu yarışlara on yaşındaki kızının adı olan ”Mercedes” ismi altında katıldı. Otomobil tutkunları arasında bu adın gittikçe meşhur olmasına karşın Jellinek başlangıçta bu adı bir marka olarak değil, sadece bir takım veya sürücü adı olarak kullandı.

Nisan 1900’ün başlarında DMG ve Jellinek, Daimler otomobillerinin ve motorlarının satışı ve dağıtımı için bir anlaşma yaptılar. ”Daimler-Mercedes” adlı yeni bir motorun geliştirilmesi kararı alındığında Jellinek’ in yarışlarda kullandığı takma ad, aynı zamanda bir ürün adı oldu. Bundan iki hafta sonra Jellinek toplam tutarı 550.000 Mark (yaklaşık üç milyon Euro) olan 36 otomobil sipariş etti. Birkaç hafta sonra, hepsi de sekiz beygirlik motorlara sahip 36 otomobil daha sipariş etti.

mercedes benz tarihi

Yıldızın Kısa Hikâyesi

Markanın kurucularından Karl Benz, fabrikasının ilk kuruluş yıllarında tepesine bir yıldız astı ve bu yıldız bir gün gücü ve asaleti temsil edecek dedi. Daimler’in amblemi ise yuvarlak içinde Mercedes yazısıydı. Bu iki logonun birleşmesi ile bugün bildiğimiz Mercedes-Benz amblemi yaratılmış oldu.

Mercedes Sadece Otomobil Markası Değil

Aynı zamanda Hafif ve Ağır Ticari Araçlar, Kamyon, Otobüs gibi sektörlerin öncü markasıdır. Ayrıca Bosch tarafından geliştirilen ESP gibi önemli güvenlik sistemlerini kullanan ilk marka olma özelliğine de sahiptir.