Meta Refresh

07.02.2022 / Eğitim / Genel

Meta Refresh, bir web tarayıcısına belirli bir zaman aralığından sonra geçerli web sayfasını veya çerçeveyi otomatik olarak yeniler.

Meta Refresh

"http-equiv" parametresi "refresh" olarak ayarlanmış bir HTML meta öğesi ve zaman aralığını veren bir içerik parametresi kullanır. Bu parametre saniye cinsinden değer alır. Alternatif URL'yi içerik parametresine dâhil ederek, tarayıcıya sayfa yenilendiğinde farklı bir URL getirmesi talimatını vermek de mümkündür. Yenileme zaman aralığını sıfıra (veya çok düşük bir değere) ayarlayarak, meta yenileme, URL yeniden yönlendirme yöntemi olarak kullanılabilir.

Bu özellik ilk olarak Netscape Navigator 1.1 (1995 dolaylarında) tarafından, bir HTTP başlığı ve ilgili HTML meta HTTP eşdeğeri öğesi biçiminde tanıtıldı. Bu, belge yazarının istemciye belgeyi otomatik olarak yeniden yüklemesini veya belirtilen bir URL'yi belirtilen bir URL'ye değiştirmesini işaret etmesini sağlar. Web için mevcut olan en eski yoklama mekanizmasıdır ve bir kullanıcının hisse senedi fiyatı veya hava tahmini gibi sık sık değişen bir web sayfasındaki en son güncellemeyi görmesine olanak tanır.

Beklenmeyen yenileme kullanıcıların kafasını karıştırabileceğinden, meta yenilemenin kullanılması World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından önerilmez. Meta yenileme, bazı tarayıcılarda (Internet Explorer 6 ve öncesi dâhil) web tarayıcısının "geri" düğmesini de bozar, ancak çoğu modern tarayıcı bunu telafi eder (Internet Explorer 7 ve üstü, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome).

Dinamik web sayfalarında güncellemeler sağlamak veya JavaScript olmadan bir web sitesinde site kontrollü gezinmeyi uygulamak gibi meta yenilemenin meşru kullanımları vardır. Pek çok büyük web sitesi, özellikle JavaScript'e ve yeniden yönlendirme başlıklarına bağımlılık istenmediğinde, haberleri veya durum güncellemelerini yenilemek için kullanır.

Nasıl Kullanılır?

  • 5 saniye sonra sayfayı yenilemek için <head> öğesinin içine yerleştirin:
    • <meta http-equiv="refresh" content="5">
  • 5 saniye sonra https://example.com/ adresine yönlendirin:
    • <meta http-equiv="refresh" content="5; url=https://example.com/">
  • Hemen https://example.com/ adresine yönlendirin:
    • <meta http-equiv="refresh" content="0; url=https://example.com/">

Meta Refresh Dezavantajları

Bir sayfa çok hızlı yönlendiriyorsa (2-3 saniyeden az), bir sonraki sayfadaki "Geri" düğmesinin kullanılması bazı tarayıcıların yeniden yönlendirme sayfasına geri dönmesine neden olabilir ve bunun üzerine yeniden yönlendirme gerçekleşir. Bu, okuyucunun son web sitesinde "takılıp kalmasına" neden olabileceğinden, kullanılabilirlik açısından kötüdür.

Bir okuyucu, farklı bir sayfaya yönlendirilmek isteyebilir veya istemeyebilir, bu da kullanıcı memnuniyetsizliğine veya güvenlikle ilgili endişelere yol açabilir.