Metaverse'e Yatırımlar Artıyor

30.12.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz metaverse evrenine 1300’den fazla Çinli şirket marka tescili için başvuru yaptı.

Metaverse'e Yatırımlar Artıyor

Son zamanlarda başta Facebook tarafından yapılan açıklamalar sayesinde metaverse evreni artık herkesin bildiği bir konu oldu. Metaverse evreni ile ilgili Çin’de yayımlanan bazı raporlarda 1300’den fazla şirketin marka tescili için başvuruda bulunduğu açıklandı. Daha birkaç ay önce 130 olan marka tescil başvurusunun bir an da böyle artması ise, gelecekte metaverse evreninin ne kadar değerli olacağına işaret ediyor.

Facebook’un adını değiştirip Meta yapması ile daha da popüler hale gelen metaverse evreni, birçok büyük şirketin ilgisini çekmeye başladı. Sadece Çin’den binlerce marka tescil başvurusu alan metaverse evreni için başvuran firmalar arasında Tencent, Huawei ve Alibaba gibi firmalar yer alıyor.

Yine metaverse evreni ile ilgili yapılan araştırmalar, şimdiye kadar 1.5 milyar dolar yatırım yapıldığını da bizlere göstermiş oluyor. Aynı raporda birkaç ay önce başvuru sayısı 130 iken kısa sürede 10 katına çıkarak 1300’ü geçmiş durumda.

Ticari marka başvurularının zirvesinde Çinli şirket Tencent yer alıyor. Epic Games’in %48.4’ünü satın alan ve dolayısıyla günümüzün en büyük metaverse örneklerinden biri olan Fortnite’ın söz sahiplerinden biri olan şirket, raporlara göre 100’e yakın tescil başvurusunda bulundu.

Bunların yanı sıra metaverse hareketine hazırlanan Alibaba, XR Lab isimli girişimini kurdu. TikTok’un sahibi ByteDance, 1.4 milyar dolar karşılığında VR gözlük üreticisi Pico’yu satın aldı. Ayrıca Xiaomi, sanal gerçeklik şirketi Sky Limit Entertainment’a yatırım yaptı.

Batı’da yer alan teknoloji şirketlerinden Meta, Google, Microsoft ve Apple’da metaverse evreni için girişimlerde bulunuyor.