Mevlid-i Halil Mağarası

17.08.2019 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat / Tarih

Mevlid, “Kutlu Doğum” demektir. Hz. İbrahim Peygamberin bu mağarada doğduğuna inanıldığı için adı Mevlid-i Halil olmuştur.

Mevlid-i Halil Mağarası

İnanışa göre; Kâhinleri, Kral Nemrut’a dinini ve tahtını yıkacak bir çocuğun haberini verdiklerinde Nemrut, o yıl doğacak bütün çocukların öldürülmesi emrini vermiştir. Bu sırada hamile olduğunu anlayan Hz. İbrahim’in annesi Nuna Hatun, bir müddet hamileliğini gizledikten sonra, doğum zamanı yaklaşınca gizlice bu mağaraya sığınır ve Hz. İbrahim’i bu mağarada dünyaya getirir. Doğum sonrası her gün gizlice mağaraya gelen Nuna HatunHz. İbrahim’i emzirir ve tekrar mağarayı terk eder.

Yine bir rivayete göre; Allah’ın emriyle bir ceylanın, her gün mağaraya gelip mucizevî bir şekilde Hz. İbrahim’i emzirdiği görülmektedir. Mağarada 15 ay gibi bir süre kalan Hz. İbrahim Peygamber, dikkat çekmemek için Allah tarafından 15 yaş görünümüne kavuşur ve bu hali ile mağaradan çıkıp insanların arasına karışır.

Hz. İbrahim'in mağarası olarak da bilinen Mevlid-i Halil Mağarası, Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesinde Balıklı Göl yakınında yer alan Mevlid-i Halil Camii ile aynı bahçede yer almaktadır.