Mikroskop Altında Sahil Kumu

28.08.2021 / Çevre / Bilim / Teknoloji

Mikroskobik dünyanın ayrıntılarını ortaya çıkaran makro fotoğrafçı Ole Bielfeldt, gündelik nesnelere yaptığı derin yakınlaştırmalarla ünlü.

Mikroskop Altında Sahil Kumu

Fotoğrafçılığında her zaman yeni bir bakış açısı arayışında olan sanatçı, bu seriye, tavan arasında bulduğu eski bir mikroskopla deneyler yaptıktan sonra başladı. Burnumuzun dibinde yaşayan minik dünyalardan o kadar etkilenmişti ki, bulgularını internette paylaşmaya karar verdi. Ve şaşırtıcı bir şekilde, milyonlarca insanın da onun kadar büyülendiğini fark etti.

En son fotoğraflarından birinde, mikroskop altında sahil kumuna daha yakından bakıyor. Bielfeldt'in Mallorca'daki bir plajdan topladığı örnekler, bir dizi renkli mercan döküntüsü ve kabuk parçasını sergiliyor. Bununla birlikte, görünüşte bozulmamış plaj kumunun doğal unsurlarının da kirletici maddelerle nasıl delik deşik olduğunu da gösteren sanatçı şunları söylüyor:

Özellikle bu görüntünün gösterdiği gibi, günlük yaşamımızda çevre üzerindeki etkimizi fark edemeyeceğimiz küçüklükte fakat büyük boyutlarda bir kirlilik meydana getiriyoruz. Yalnızca bu küçük kum örneğinde bile etrafta yüzen mikroplastikler var. Fotoğraflarımda hem buna değiniyor hem de bu saklı güzelliği herkesle paylaşmaya çalışıyorum.

Mikroskop altında çarpıcı sahil kumu parçaları gibi daha fazla inanılmaz makro fotoğraflar ve videolar görmek için Bielfeldt’in Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Ole Bielfeldt beach sand microscopic photography 1

Ole Bielfeldt beach sand microscopic photography 2

Ole Bielfeldt beach sand microscopic photography 3

Ole Bielfeldt beach sand microscopic photography 4