Mısır'da 2500 Yıllık Tabutlar Bulundu

23.09.2020 / Tarih / Genel

Mısırlı arkeologlar bu kez Saqqara'daki ikonik Basamaklı Djoser Piramidi yakınında, antik tabutların başka bir hazinesini ortaya çıkardı.

Mısır'da 2500 Yıllık Tabutlar Bulundu

Mısır'ın eski başkenti Memphis'in nekropolü olarak hizmet veren ve tarihin en eski taş binalarından bazılarına sahip bir sitede 27 iyi korunmuş tabut bulundu. Açılmamış lahitlerin 2.500 yıl önce gömüldüğüne inanılıyor.

mısırda 2500 yıllık 27 tabut bulundu

Başlangıçta arkeologlar, Eylül ayının başlarında 36 fit derinliğindeki bir kuyuda 13 tabut bulmuşlardı. Daha sonra, daha geçen hafta, farklı bir kuyuda 14 tane daha keşfettiler. Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı sözcüsü Neveine el-Arif, arkeologların hala tabutların kökenini öğrenmek için çalıştığını ve gizem çözüldükçe daha fazlasının ortaya çıkacağını duyurdu.

Bakanlığa göre, ilk araştırmalar tabutların hiç açılmadığını gösteriyor. Ayrıca kuyuların kenarlarından daha fazla tabut çıkarılacağından eminler. İlk görüntüler bulgunun gerçekte ne kadar muhteşem olduğunu gösteriyor. Tabutlar hala boyalı süslemelerinin büyük bir kısmını ve hiyerogliflerini korumakta.