Mjölnir'i Kaldıran 5 Marvel Karakteri

3.09.2019 / Sinema / Eğlence

Mjölnir yani Thor’un Çekici, İskandinav mitolojisinde geçen ve kullanıcı Thor’a gök gürültüsü özelliğini veren özel bir çekiçtir.

Mjölnir'i Kaldıran 5 Marvel Karakteri

Mjölnir, İskandinav mitolojisinde varoluştaki en korkutucu ve güçlü silahlardan biri olarak tasvir edilmiş ve dağları hizaya getirmiştir.

Mjölnir Thor

İskandinav mitolojisinin baş tanrısı olan Odin’nin oğludur Thor. Kelime anlamı “parçalayıcı” olan Mjöllnir ise Thor’un gücüne güç katan ünlü çekicidir. Bu çekiçle yıldırımlar, fırtınalar, depremler yaratabilir hatta uçabilir. Mjölnir’in 2011 yılında yayınlanan sinema filminde Brokk ve Eitri adında iki cüce tarafından “ölü bir yıldızın kalbinde dövüldüğü” söylenir.

Mjölnir’i Kaldıran Karakterleri

Mjölnir Captain America

Captain America: Avengers: End Game filmini izleyenleri şaşırtan bir olay gerçekleşti. Filmde Mjölnir’i daha önceki denemelerinde kaldıramayan Captain America (Kaptan Amerika) kaldırdı. Bu olaya tek şaşırmayan ise Thor oldu.

Mjölnir Deadpool

Deadpool: Deedpool’u bilmeyen yoktur. Hem komik hem de ölümsüz süper kahraman Deedpool, çizgi romanlarda Mjölnir’i kaldırıyor. Henüz filmlerde bunu görmesek de ileride neler olabileceğini bilmiyoruz.

Mjölnir Hulk

Hulk: Birçok kez Mjölnir’i kaldırmaya yeltenen Hulk, şimdiye kadar karşımıza çıkan tüm filmlerde başarısız oldu. Fakat bazı çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde HulkMjölnir’i kaldırıyor. Bu sahne çok fazla karşımıza çıkmasa da ileride belki bir Marvel filminde Hulk’ı Mjölnir ile beraber görebiliriz.

Mjölnir Black Widow

Black Widow: End Game ile ölümüne tanık olduğumuz Black Widow (Kara Dul), bundan sonra Avengers serisinde olacak mı bilmiyoruz. Black Widow için hazırlanan sinema filmi haricinde başka bir filmde görebilecek miyiz onu da bilmiyoruz. Marvel tarafından bir dönem yayınlanan “What If” isimli çizgi roman dergisinde Black Widow, Mjölnir’i kaldırıyor ve düşmanlar ile savaşıyor.

Mjölnir Vision

Vision: İnfinity War filminde Thanos tarafından öldürülen Vision, Mjölnir’i kaldırmış ve Thor’a vermişti. Bütün Avengers ekibi buna şaşırmış olsa da aslında Vision gibi bir karakterin Mjölnir’i kaldırması sürpriz olmamalıydı.

Tüm bu karakterlerin yanı sıra çeşitli çizgi dergilerde Mjölnir’i kaldıran başka Marvel karakterleri de yer aldı. Bu karakterlerin hikayeleri çok uzun sürmedi. Bu yüzden alt bir başlık olarak sıralıyoruz.

Bahsedilmesi Gereken Diğer Kahramanlar

Mjölnir Magneto

Magneto: X-Men serisini izleyenlerin hafızasında Magneto mutlaka vardır. Metali hareket ettirme gücü olan MagnetoMarvel çizgi dergisinde Mjölnir’i kaldıramıyor fakat hareket ettirip bir yerden başka bir yere fırlatabiliyor. Bunun sebebi de Mjölnir içerisinde “URU” adı verilen ve dünyada olmayan bir metal parçasının yer alması.

Mjlölnir Red Hulk

Red Hulk: Red Hulk, Hulk’tan farklıdır. Hulk’ın farklı veryasyonları olmasına rağmen Red Hulk hepsinden farklı ele alınmalı. Hatta bir çizgi dizide Red Hulk ve Hulk karşı karşıya savaşır. Red Hulk yer çekiminin olmadığı bir ortamda Mjölnir’i kaldırma fırsatı yakalamıştır.

Mjölnir Awesome Android

Awesome Android: Mjölnir aslında sadece insanlar tarafından kaldırılamıyor da denebilir. Çok doğru olmasa da bu tabir kullanılabilir. Çünkü Awesome Android sadece bir Android olduğu için Mjölnir’i kaldırmıştır. Tıpkı Vision gibi...

Mjölnir Beta Ray Bill

Beta Ray Bİll: Beta Ray Bill aslında birçok kez karşımıza çıkmış olmasına rağmen onu hiç fark etmedik. Bir tahminim var ve yakında sadece Beta Ray Bill için bir sinema filmi çekilebilir. Beta Ray Bill, çizgi dergide Thor ya da onun gibi yarı tanrılar ile savaşıyor. Bu yüzden de yolu Mjölnir ile kesişmesi uzun sürmüyor.

Mjölnir Hela

Hela: Marvel filminde Thor ve Loki’nin ablası olarak karşımıza çıkan ölüm tanrıçası Hela, Mjölnir’i kaldırmıyor. Thor bir sahnede Mjölnir’i Hela’ya fırlatır. Hela Mjölnir’i havada durdurur ve tek hamlede yok eder.