Moov Araç Kiralama Uygulaması

10.09.2022 / Seyahat

Araç kiralamak artık çok kolay.

Moov Araç Kiralama Uygulaması

Metropol şehirlerde normal ulaşım araçlarına alternatif olarak, herhangi bir şahısla muhatap olmaksızın, yalnızca cep telefonu uygulamaları aracılığıyla hızlı bir şekilde kiralayıp kullanabileceğiniz scooter, elektrikli ya da normal bisiklet ya da elektrikli motor hizmetleri sunan firmalar türemeye başladı.

Bu yazımızda martı, binbin gibi, insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen ve genellikle tek kişiye hizmet verebilen araçlardan farklı olarak, aynı sistemi otomobillere uyarlayan bir uygulamadan bahsedeceğim sizlere.

Uygulamanın adı MOOV. Nasıl kullanabileceğinizi ve dikkat etmeniz gereken detayları sizler için adım adım yazmaya çalıştım. Araç kiralama sistemi dakika bazında ücretlendiriliyor ama dilerseniz günlük kiralama seçenekleri de bulunuyor. Tıpkı Martı ve Binbin uygulamalarında olduğu gibi. Şimdilik yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde hizmet sağlayan bu ve benzeri uygulamalar sayesinde taksicilerin triplerine ve kaba davranışlarına, toplu ulaşımdaki aksaklık ve kalabalığa maruz kalmadan özel aracınızdaymış gibi konforlu ve hızlı seyahat edebiliyorsunuz.

 

Uygulamanın kullanım aşamaları:

  • Moov uygulamasını indirin.
  • Üyelik bilgilerinizi tamamlayın ve kiralama sözleşmesini inceleyip onaylayın.
  • Adres ve kredi kartı bilgilerinizi tanımlayın.
  • Haritadan size yakın araçlar içinden araç kiralama fiyatını, aracın marka, model ve motor gücünü de dikkate alarak seçim yapın.
  • Seçtiğiniz araca ulaşın. (Size en yakın araç genellikle 10 dakika yürüme mesafesinde olacağı için dilerseniz size tanınan 15 dakikalık süreyi kullanarak aracın yanına ulaşmadan da aracı rezerve edebilirsiniz ama süre bittiğinde aracın yanında olamazsanız dakika ve ücret işlemeye başlayacaktır. Bunu da dikkate alabilirsiniz)
  • Aracın yanına ulaşınca "MOOV’la" kısmına basarak aracın kapı açma işlemlerini başlatabilirsiniz.
  • Kapılar açıldıktan sonra torpido gözündeki anahtarı alın ve 3 dakikalık çalıştırma süresi içinde aracın temizliği ile ilgili fotoğrafları çekerek sisteme yükleyin.
  • Aracı çalıştırdığınız andan itibaren 3 dakikalık çalıştırma süresi bitecek ve fiyatlandırma dakikaları başlayacak.
  • Çok vakit kaybetmeden ve trafik kurallarına da dikkat ederek seyahatinize başlayabilirsiniz.
  • Seyahatiniz bittiğinde anlaşmalı park yerlerine (İstanbul’da İspark gibi) veya aracın çekilmeyeceğinden emin olduğunuz bir noktaya aracı park edip uygulama üzerinden yeniden fotoğraf çekmeli ve sisteme yüklemelisiniz.

 

TÜM BU İŞLEMLER BOYUNCA SÖZLEŞME MADDELERİNE UYGUN DAVRANMAYI İHMAL ETMEYİN. İYİ YOLCULUKLAR.

Önemli Not: MOOV uygulaması kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir şey var. Aracı kiraladığımızda bizden provizyon ücreti olarak kiralama fiyatının üzerinde bir fiyat kesiliyor. Aracı bıraktıktan sonra da düzgün fotoğraf çekemediğimizi ileri sürerek (ya da bazen sözleşmede yazan başka gerekçelerle) bizden ceza ücreti kesebiliyorlar ve geri almak için epey bir uğraşmak gerekebiliyor. Açıkçası Moov şirketinden bu tarz bir mesaj aldığımız için ve bu durumlarla ilgili internette bulunan şikâyetleri okuduğumuz için uygulamadan biraz soğuduk diyebilirim. Her an kredi kartımızdan ceza ücreti kesilebilir tedirginliği kötü bir şey maalesef. Onun dışında Moov uygulamasından araç kiralamanın oldukça avantajlı ve pratik olduğunu söyleyebilirim.