Mouse Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

25.03.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Mouse modelleri, sahip oldukları özellikleriyle kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemektedir. Peki Mouse alırken nelere dikkat edilmeli?

Mouse Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mouse modelleri kullanım amaçlarına göre değişik özelliklere sahiptirler. Oyun amaçlı alınan bir Mouse ile iş amaçlı amaçlı alınan Mouse farklı özelliklerde olmalıdır. Gelin bu yazıda size en uygun Mouse seçimini beraber yapalım.

Öncelikle alacağınız Mouse modelini hangi amaçla kullanacaksınız. Tabiki de tüm Mouse modelleri her işi yapabilir ama yapılan işe en uygun olanı seçmek Mouse ömrünü uzatacaktır.

Mouse seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında DPI değeri gelmektedir. DPI değeri Mouse modellerinin inç başına düşen okuma sayılarını ifade eder. DPI değeri ne kadar yüksek olursa Mouse modellerinin ekranda ilerleme hızları da o kadar hızlı ve kaliteli olacaktır.

Ofis çalışanları için genellikle ortalama DPI değerlerine sahip olan kablosuz modeller üretilirken, oyuncular için yüksek DPI değerlerine sahip Mouse modelleri üretilmektedir.

Mouse alımında tasarım da DPI kadar önemlidir. Alacağınız Mouse, avucunuzun içerisine tam oturmalı. Avucunuzdan taşan Mouse modelleri zamanla sizi yoracak ve zor kullanım sayesinde yapacağınız işlerde gecikmelere sebep olacaktır.

Tüm bu özelliklerin haricinde kablolu ya da kablosuz kullanıma da karar vermelisin. Kablolu modeller kablosuz modellere göre fiyat bakımından daha cazip hale gelebilir. Kablo ile uğraşmaktan çekinmiyorsanız tercih edebilirsiniz. Kablo karmaşasından nefret edenler için kablosuz Mouse modelleri her zaman cazip gelecektir.