Mülteci Krizine Değinen Çocuk Heykeli

08.11.2021 / Kültür / Sanat / Genel

Mülteci kriziyle ilgili farkındalık oluşturan sanatçılardan Pejac, Berlin Kilisesi’nin çatısına can yelekli bir çocuk heykeli yerleştirdi.

Mülteci Krizine Değinen Çocuk Heykeli

Vizyoner sanatçıların toplumsal bilinçlendirme adına üzerine durdukları konulardan olan ve halen devam eden dünya çapındaki mülteci krizi için Berlin'in Kreuzberg semtindeki Kutsal Haç Kilisesi'nin kubbesine can yeleği giymiş küçük bir çocuk heykeli diken İspanyol sanatçı Pejac, bu çalışmasıyla dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Bir eliyle kilisenin kubbesindeki haça tutunurken diğer eliyle bir işaret fişeği kaldıran çocuk, içinde bulundukları tehlikeli duruma dikkat çekerken aynı zamanda yardım çağrısında bulunuyor.

Sanatçının “Landless Stranded” adlı çalışması, memleketinden uzak dünyanın belirli köşelerinde mahsur kalmış insanları simgeleyen çarpıcı bir toplumsal sanat eseri olarak karşımıza çıkıyor. Kurulum, izleyicilerden her yaştan mültecinin karşılaştığı zorluklarla ilgili kendi duygularıyla yüzleşmelerini istiyor. "Dünyayla bağlantı kurmanın en iyi yolu sanattan geçiyor,” diyen sanatçı, çalışması ile kendini başıboş hisseden tüm insanlara hitap ettiğini de ekliyor.

Pejac Refugee Crisis Child Art 1

Pejac Refugee Crisis Child Art 2