Murat Günak TOGG'un Bünyesine Katıldı

01.04.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Bugüne kadar Mercedes ve Volkswagen marka otomobillerin tasarımını yapan Murat Günak’ın, 1 Nisan itibarıyla görevine başladığı belirtildi.

Murat Günak TOGG'un Bünyesine Katıldı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), LinkedIn’de yaptığı paylaşımda otomobil tasarımcısı Murat Günak’in kadrolarına katıldığını duyurdu.

togg tasarım lideri murat günak

TOGG tarafından yapılan açıklamaya göre 2019’un sonlarında gösterilen prototip modellerin tasarımında danışman olarak görev yapan dünyaca ünlü otomobil tasarımcısı Murat Günak, 1 Nisan itibarıyla "Tasarım Lideri" olarak resmen TOGG’a katıldı.

TOGG'un LinkedIn hesabından yapılan paylaşımda, "#YeniLigeYolculuk'a başlarken danışman olarak yanımızda olan dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak, 1 Nisan itibarıyla TOGG Tasarım Lideri olarak ekibimize katıldı." ifadesi kullanıldı.

TOGG sayesinde tersine göç ile Murat Günak da dâhil olmak üzere 23 kişi Türkiye’ye dönmüş oldu.

TOGG, söz konusu duyuruya bir video da ekledi. Videoda TOGG ailesi adına Murak Günak’a bir “hoş geldin” e-postası yazıldığı görülüyor. İşte o video.

 

Murat Günak Kimdir?

İstanbul doğumlu olan Murat Günak, ortaokulu İstanbul'da bitirdikten sonra Almanya'nın Kassel kentindeki Güzel Sanatlar Akademisi'nde endüstriyel tasarım bölümünde eğitim aldı.

Mezun olduktan sonra 2 yıl Ford Almanya'da çalışan ve daha sonra 8 yıl Mercedes-Benz'de tasarımcılık yapan Günak, 1994 yılında Peugeot'ya Tasarım Şefi olarak atandı. Günak, 1998'de Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler'e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı olarak geri döndü.

murat günak kimdir

Nisan 2003'te Volkswagen marka grubu tasarım ekibine katılan ve 1 Ocak 2004'te Volkswagen Grubu'nun Tasarım Müdürü olarak görev alan Günak, görevi sırasında gruptaki tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumlu oldu.

Günak'ın tasarımını yaptığı otomobiller arasında Mercedes SLK, Mercedes C Serisi, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Volkswagen Golf GTI bulunuyor.