Nadir Bulunan Albino Kaplumbağası

25.11.2019 / Çevre / Genel

Daha öncesinde albinolu balinalar, aslanlar ve kaplanlar görmüş olabilirsiniz. Peki ya hiç bir albinolu kaplumbağaya rastladınız mı?

Nadir Bulunan Albino Kaplumbağası

Vücut tarafından salgılanan melanin pigmentinin yeterince veya hiç salgılanamaması nedeniyle oluşan albino, çok sık olmasa da insanlarda ve hayvanlarda görebildiğimiz bir cilt hastalığı. Hayvanlar arasında da şimdiye kadar kara, deniz ve hava türündeki bazı türlerde yer yer keşfedilmiş bir gerçek.

albino turtle, albino kaplumbağası

Şimdi bu türler arasına bir yenisi eklendi. Genellikle sürüngenlerde bulunan bir pigment sebebiyle, tamamen beyaz olmayan, kırmızı gözleri, turuncu renkli ciltleri ve kabukları ile dikkatleri çeken albino kaplumbağası, bu yönleri ile albinizmde insanlar ve diğer hayvanlardan biraz ayrılsa da oldukça inanılmaz ve sevimli görülüyor.

Fakat onların doğasında sevimlilik bir ayrıcalık değil, aksine bu rahatsızlıkları sebebiyle inanılmaz derecede savunmasız da kalıyorlar. Örneğin, normal renklerinin onlara verdiği kamuflaj olmadan, avcılara karşı çok daha görünür hale gelmektedirler. Bu sebeple nadir bulunan türler arasında yer alıyorlar.  

albino turtle, albino kaplumbağası