Nargilenin Zararları

09.06.2022 / Genel

Türkiye'de 100 bin, dünya genelinde ise tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Nargilenin Zararları

Nargilenin zararları neredeyse herkes tarafından bilinse de alışkanlık olduğu için bırakılamıyor. Nargileyi genellikle 18-21 yaş aralığındaki gençlerin en çok tükettiği ortaya çıktı. Nargilenin bu zararlarını gördükten sonra bir daha düşünün.

Son yıllarda gençler arasında oldukça yaygın olarak tüketilen nargile ve bunun yanında her gün bir yenisi açılan nargile kahvelerinin olması nargilenin zararlarının çok fazla yayıldığını göstermekte değildir de nedir?

Nargile içme yaşı 18 ile 21 yaş arası olması ve gençlerin bir nargileyi içtiklerinde 4-5 paket sigara içmiş kadar zehirleniyor olmasını bilmeden ya da bilerek içmeleri gerçekten düşündürücü. Özellikle meyve aromalı nargile tercih eden gençler; nargilenin sudan süzülerek geldiğini ve zararlı olmadığını düşünüyorlar. Bazıları ise; bu zevkten bile bile nasiplerini almaya meyilli gibi davranıyorlar.

Nargilenin çok fazla zararlı olmasının nedeni ise; kobalt, kurşun ve nikel içeriyor olmasından kaynaklanıyor. Sigarada 30-80 mg kurşun var ama nargilede bu oran 68-70 mg olarak katlandıkça katlanıyor. Sigara dumanında 45-125 mg arsenik mevcut ancak; nargilede bu zararlı arsenik, 165 mg olarak bulunmaktadır.

Nargilenin verdiği zararların direkt olarak vücuda girmesi gün içerisinde ve sürekli nargile tüketenlerde ne kadar çok zehirlenmeye neden olduğunu söylemeye gerek bile yok sanırım. Çünkü her şey gün gibi ortadadır. Nargile kahvelerin görünüş olarak özendirmesi de ayrı bir yanlış olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak ne yazık ki; gençler bu kahveleri daha çok tercih ederek bu dumana maruz kalıp birçok hastalığa zemin hazırlıyorlar. ( Bu hastalıklar akciğer kanseri , kronik bronşit, astım, kalp hastalıkları gibi)

Nargilenin Sağlığa Zararları Nelerdir?

 1. Nargile içmek, bağımlılık yaratır.
 2. Akciğer kanserinin ortaya çıkmasına sebep olur.
 3. Gırtlak kanseri başta olmak üzere yanak kanseri ve dudak kanserine neden olur.
 4. Damarların büzüşmesine neden olarak damar tıkanıklığına yol açar.
 5. Astım sorunlarına neden olarak nefes alıp vermede zorluklar yaşanmasına sebep olur.
 6. Kalıcı baş ağrılarına ve mide bulantısına sebep olur.
 7. Kişilerde solum sıkıntılarına sebep olur ve nefes alıp verirken güçlük çekilir.
 8. Kadınlarda yumurtalıklara zarar vererek, gebelik sorunlarına yol açar.
 9. Özellikle yanakların tahribata uğramasına yol açarak, ağız hastalıklarına neden olur.
 10. Ağız kokusuna sebebiyet verir.
 11. Göz ve kulaklara zarar vererek, uzun vadede görme ve duyma becerisinin kaybına yol açabilir.
 12. Nargile bağımlısı olan erkeklerde sperm kalitesini düşürerek, sperm sorunlarına neden olarak baba olunmasını engeller.
 13. Tat alma duyusuna zarar vererek, besinlerin lezzetinin alınmasına engel olur.
 14. Dişlerin aşırı sararmasına yol açar.
 15. Kadınlarda selülit ve varis sorunlarına yol açar.
 16. Nargile bulaşıcı hastalıklara da nende oluyor. Nargile kullanılırken ağız kısmında bulunan aparat, çoğu kez değiştirilmediği için, bulaşıcı hastalıklara sebebiyet verir.
 17. Gebe kadınların nargile kullanması, hem anne adayının hem de bebeğin sağlık sorunları yaşamasına neden olur.
 18. Nargile içmeyen kişilerin, nargile içilen yerde bulunması, pasif içiciliğe neden olur. Bu da en az nargile içmek kadar vücuda zarar verir.

Nargilenin Akciğere Verdiği Zararlar

Akciğerler vücudun en önemli organlarından biridir. Hücrelere oksijen sağlayan akciğerler, aynı zamanda karbondioksitin de vücuttan atılmasını sağlar. Nargile içmek, akciğerlerde asidik atıkların birikmesine ve akciğerlerin oksijeni yeterli derecede taşıyamamasına sebep olur. Bunun sonucunda da akciğerin iltihaplanmasına ve tümör oluşumuna sebebiyet verir.

Akciğer, görevlerini yapamaz hale gelir ve bu durum cilde yansır. Ciltte lekelenmelerin oluşması ve vücudun herhangi bir yerinde iltihapların görülmesi, akciğerin yeterince çalışmadığının bir göstergesidir.