NASA 30 Yeni Uzay Görüntüsü Yayınladı

31.12.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Hubble Telescope'un 30. yıl dönümünü kutlamak için NASA, 30 ünlü göksel nesnenin 50'den fazla yeni görüntüsünü yayınladı.

NASA 30 Yeni Uzay Görüntüsü Yayınladı

Gökadalar, bulutsular ve yıldız kümeleri olmak üzere 109 görsellik Caldwell kataloğunun bir parçası olan NASA tarafından yeni yayınlanan 30 göksel nesnenin görüntüsü, astronomi meraklıları için büyük bir hazine niteliği taşıyor ve ünlü teleskobun 1990'da piyasaya sürülmesinden bu yana yıllar içinde çektiği bu fotoğraf koleksiyonuna bayılacaklar.

NASA'ya göre görüntüler son 30 yılda farklı noktalarda çekildi. Araştırma için kullanılan görüntüler yakın zamana kadar kamuya açıklanmak üzere işlenmemişti. Hubble yıl dönümü görüntü damlaları arasında yıldız tarlalarının, dönen sarmal galaksilerin ve puslu bulutsuların gerçekten muhteşem manzaraları var. Yalnızca bazı çekimler, teleskopun ayrıntılı görüş alanı nedeniyle kısmi görünüyor.

Hubble bir tüketici teleskopundan çok daha güçlü merceklerle donatılmış olsa da, dünyadaki çoğu amatör Caldwell nesnelerini kendileri görebilir. 109 manzaranın listesi, hem Kuzey hem de Güney yarım kürelerden görülebilenleri içerir. Berrak bir gece, bir teleskop ve biraz araştırma ile bu özel nesneleri gökyüzünde arayabilirsiniz.

Pek tabi, son otuz yılda beş güncelleme alan Hubble Uzay Teleskobu, göksel misyonunu sürdürmeye devam edecek. Gelecek yıllarda uzayla ilgili çok daha detaylı ve güzel görsellere erişebileceğiz. Fakat şu anda, elimizdeki fotoğrafların keyfini çıkarmak adına hiç vakit kaybetmeden galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

hubble uzay teleskobunun 30.yılına özel nasa tarafından 30 yeni görüntü yayınlandı