Nedir Bu Lorem Ipsum?

09.08.2022 / Genel / Eğitim

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.” Bu metne birçok yerde denk gelmiş olabilirsiniz. Peki nedir bu Lorem Ipsum?

Nedir Bu Lorem Ipsum?

Kulağa adeta Harry Potter filminden fırlamış gibi gelse de bu metin aslında yüzlerce yıldır grafik tasarım ve baskı dünyasında herkesin denk geldiği bir metin. Maalesef sanıldığı gibi çok anlamlı bir cümle değil.

Lorem Ipsum, kısaca Lipsum, masaüstü yayıncılık ve yayın sektöründe kullanılan örnek yazı bloğu yani öteki adıyla kör metindir. Lipsum, hazırlanacak şablon veya taslaklarda içeriğe gelecek yazı bloğunu doldurmak için kullanılır.

Tasarlanan şeyin ne olduğu fark etmeksizin, henüz metni hazır değilse ya da tasarım bir şablon olarak hazırlanıyorsa metin kısımlarına uygun uzunlukta bir Lorem Ipsum metni yerleştirilir.

Lorem Ipsum 1500'lü yıllardan beri aşağıdaki haliyle kullanılmıştır:

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.”

Kullandığımız yaygın Lorem Ipsum metni, tam olarak anlamlı bir Latince metin değildir.

Tarihsel Süreci Nedir?

Lorem Ipsum, 500 yıl boyunca varlığını sürdürdüğü gibi, günümüzde elektronik yazı tipi kullanılan birçok konuda hazır bir araç olarak tercih ediliyor. Lipsum 1960'larda içinde Lorem Ipsum paragraflarının bulunduğu letrasetlerin piyasaya girmesiyle ve 1990'larda Lorem Ipsum versiyonlarını içeren Aldus Pagemaker gibi programlarla birlikte yaygınlaşmış.

Aldus Pagemaker lorem ipsum

Bilinenin aksine, Lipsum sadece rastgele dizilmiş harflerden oluşan paragraflardan ibaret değildir, tarihi MÖ 45 yıllarına dayanan bir klasik Latin edebiyatı eserine dayanır. Yaklaşık 2000 yıldan fazla bir geçmişi vardır. ABD’deki Hampden-Sydney Üniversitesi Latin dili profesörü Richard McClintock, Lorem Ipsum paragraflarından birinde anlaşılması en güç Latince kelimelerden bir “consectetur” sözcüğüne rastlamış, klasik Latin edebiyatı eserlerinde de gördüğü bu kelimeden hareketle Lipsum’un aslında önemli bir kaynak olduğunu fark etmiştir.

Lorem Ipsum, Cicero'nun MÖ 45 yılında yazdığı “de Finibus Bonorum et Malorum - İyi ve Kötünün Uç Sınırları” eserindeki 1.30.32 sayılı paragrafında yer alır. Bu eser, Rönesans döneminde etik teorileri üzerine bilimsel inceleme konusu haline gelmiştir.

Cicero'nun çalışmasıyla karşılaştırıldığında, Lorem Ipsum metninin anlamsız olduğu görülür. Onu ilk biçiminden uzak kılan sözcükler eklenmiştir ya da anlamlı kılan bazı kelimeler kaldırılmıştır.

Peki Neden Lorem Ipsum Kullanılır?

Uzun süren araştırmalar sonrası anlaşılmıştır ki bir çalışma taslağı veya şablonuna bakarken taslağın barındığı içeriğin anlamının etkisiyle okuyucunun dikkati dağılır. Lorem Ipsum ise, "buraya içerik gelecek, buraya içerik gelecek" kısmının yerine konularak, bir düzen halinde sembolik içerik olarak yerleştirildiğinden gerçek içeriğe daha yakın bir sonuç verir. Günümüzde pek çok masaüstü yazılımı ve web tasarımcısı örnek yazı için Lorem Ipsum kullanmaktadır.

Lorem ipsum software