Netflix RTÜK'e Bağlandı

3.09.2019 / Genel / Sinema

Türkiye’de Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yayın yapanların RTÜK denetimine alınması, gündeme bomba gibi düştü.

Netflix RTÜK'e Bağlandı

İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi yolunu açan ve bu yayın platformlarına lisans alma zorunluluğu getiren yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi.

Netflix Rtük

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte, internet üzerinden yayın yapan Netflix, BlueTV, PuhuTv, Youtube Premium gibi içerik üreticileri oldukça arttı.

Online TV platformları, başka yapımcılardan aldıkları yayınlar ile kendi üstlendikleri dizi, film ve belgeselleri kullanıcılarına ücret karşılığında sunuyorlar.

Netflix Rtük

En Çok Tercih Edilen Netflix

Son olarak “The Dark Crystal: Age of Resistance” adlı kukla filminin yapımını üstlenmesi ve “Enes Batur Hayal mi Gerçek mi?” filminin yayın hakkını alması ile dikkatleri üzerine çeken Netflix, rakipleri arasında en popüler konumda.

Netflix Rtük

Netflix RTÜK'e Bağlandı

Netflix ve diğerlerini takip edenleri üzecek bir gelişme yaşandı. İnternet üzerinden yayın yapan platformların, RTÜK kontrolüne geçmesine karar verildi. O karar neticesi olarak denetleme artık başladı.

Netflix Rtük

Netflix’ten Açıklama

Netflix’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.

RTÜK’ten Açıklama

Netflix'in Türkiye'den çekip çekilmeyeceği tartışmasına son noktayı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu koydu. RTÜK, yayınların internet ortamında sunumuna ilişkin 600'ün üzerinde lisans ve izin başvuru aldıklarını açıkladı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter'dan yaptığı açıklamada başvuranlar arasında Netflix, Puhu TV, Blu TV, Turkcell, Vodafone, Digiturk ve Tivibu'nun da bulunduğunu duyurdu.

Netflix Rtük

WEBTEKNO Anket Yaptı

webtekno'nun anketindeki soru “RTÜK denetimi nedeniyle Netflix ve BluTV gibi servisleri bırakır mısınız?” şeklindeydi. Sonuç dağılımı şöyle:

  • Evet, üyeliklerimi silerim: %78
  • Hayır, kullanmaya devam ederim: %22