Noel Nedir?

28.12.2018 / Din

Her yıl 25 Aralık’ta İsa'nın doğumunun kutlandığı bir bayramdır. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir.

Noel Nedir?

Hristiyanlara göre Noel, büyük buluşma olarak da tabir ediliyor. Hristiyan inancına göre, Tanrı sadece uzaktan evreni izlemek yerine yarattığı insanlar ile iç içe de olmak istiyordu. Bu nedenle kutsal ruh aracılığı ile hamile kalan Meryem, İsa’yı dünyaya getirdi. İsa aslında peygamber değil Tanrı’nın kendisiydi.

Hristiyan inancına göre kutlanılan Noel, büyük buluşmayı temsil ediyor. İsa Mesih’in bedeninde can bulan Tanrı ile halkın büyük buluşması olarak kutlanıyor.

Noel Nedir

Noel Ne Zaman Kutlanır?

Hristiyanlar 24 Aralık günü Noel arifesiyle kutlamalara başlar. Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir.

Noel Nedir

Noel Kutlamaları

20. YY. başlarından itibaren tüm dünyada Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanılan Noel, dini motifleri yerine bol bol hediyelerin alındığı bir bayram niteliğine gelmiş durumda. Günümüzde Hristiyan inancına sahip olmayan kişiler tarafından Yılbaşı olarak kutlanılan Noel, yıl içerisinde en çok hediyeliklerin alındığı dönem olarak da biliniyor. Noel’de süslenen ağaçların tarihi ise Pagan dönemlerine kadar gitmektedir.