Norveç Ormanlarındaki Küçük Ağaç Evler

07.12.2020 / Seyahat / Çevre

Woodnest kabinleri, Norveç'in Odda kentinde bulunan ormanlık alandaki ağaçların arasına gizlenmiş modern bir kaçış noktası.

Norveç Ormanlarındaki Küçük Ağaç Evler

Tek bir ağacın üzerinde yükselen ve ağacın gövdesine çelik bir tasma ile bağlanan bu ahşap kabinler, ek yapılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, ortasından zarar görmeden çıkan ve büyümeye devam eden çam ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Bu minimal yaklaşım, Helen & Hard Architects tarafından mevcut araziye ve dik topografyaya saygı duyacak şekilde dikkatlice tasarlandı.

norway odda woodnest cabin 1

Helen & Hard'ın bu ekolojik yaklaşımı, ağaçlara tırmanmanın ve keşfetmenin benzersiz deneyimini yaşatma isteğinden yola çıkarak, doğada yaşamanın ne anlama geldiğini gerçekten somutlaştıran bir alan yaratmayı amaçlıyor.

Siteye araba ile değil, ikiz yapılara giden dik bir dağ patikasında yürüyüş yaparak ulaşılıyor. Bu yürüyüş, 20 fit yükseklikte asılı olan kabin girişine ulaşmalarını sağlayan zarif bir ahşap rampa ile sona eriyor. Varışa ulaşanları ise oldukça geniş açıda harika bir manzara bekliyor.

Küçük görünmesine rağmen 160 metrekarelik bir iç alana sahip olan her bir kabin oldukça akıllıca düzenlenmiştir. Girişin her iki tarafında da küçük bir banyo ve yatak odası yer alır ve misafirleri yapının önüne doğru yönlendirir. Kalan alan ise neredeyse zeminden tavana uzanan cam cepheye bakan bir mutfak ve genel yaşam alanı olarak tasarlanmıştır.

Bu anlamda Woodnest kabinler, inanılmaz tasarımın her zaman geniş alanlar anlamına gelmediğinin kanıtı. Eğer siz de bu muhteşem alanı ve bu alan üzerinden doğayı keşfetmek isterseniz Helen & Hard’ın web sitesinden bir kabin kiralayabilirsiniz.

norway odda woodnest cabin 2

norway odda woodnest cabin 3

norway odda woodnest cabin 4

norway odda woodnest cabin 5

norway odda woodnest cabin 6