Odaklanma Sorunu

25.09.2019 / Sağlık / Genel

Gelişen teknoloji ile insanların hayatlarında olumlu-olumsuz değişimler oluşuyor. Bu değişikliklerin başında da odaklanma sorunu geliyor.

Odaklanma Sorunu

Teknolojik gelişmeler sonucunda anlık bilgi akışlarının artması ile insanlarda odaklanma sorunu oluşuyor. Odaklanma sorunu yaşayan bireyler genellikle erken pes eden taraf oluyorlar.

 

Özellikle sosyal medyanın popülerliği artması ile insanlarda dikkat çekme çabası başladı. Dikkat çekmek isteyen kişiler ise diğer insanların odak noktasında olmak isterler. Sıradan sosyal medya kullanıcılarının da büyük kısmı belirli sebeplerden dolayı bu tür kullanıcılara odaklanırlar.

Odaklanmak için birçok sebep vardır. Desteklediği bir futbolcu, sevdiği bir sanatça ya da eğlenceli bir sayfayı herkes takip eder. Bu da o sayfalara odaklanmamızı sağlıyor. Fakat sosyal medyada her şeyi çok çabuk tüketiyoruz. Örneğin bir kedi videosu düşünün. Kısa sürede viral yani popüler oluyor. Fakat birkaç hafta sonra insanlar artık başka şeylere yöneliyor. Bu da odağın başka yöne kaymasına sebep oluyor.

odaklanma sorunu

Odaklanma sorunu yaşayan kişiler kitap okurken kitabı yarıda bırakırlar. Kitabın konusu ne olursa olsun odaklanamadıkları için ilgilerini çekmeyecek ve okumaktan vazgeçeceklerdir. Öğrenciler ders de dersten çok başka bir şey ile ilgileniyorlar ise ya da bir işçi iş yerinde yapması gereken işi tamamlayamıyorsa odaklanma sorunu yaşıyordur.

Odaklanma sorunu günün her saati ve yaşamın her evresinde karşımıza çıkan bir hastalıktır aslında. Ciddi derece de odaklanma sorunu yaşıyorsanız öncelikle bu hastalıktan kurtulmaya psikolojik olarak hazır olmanız gerekiyor. Ardından sizi zorlu bir süreç bekleyecek.

odaklanma sorunu

Odaklanma sorunu yaşayan kişiler çeşitli zihin oyunları oynayarak bu hastalıktan kurtulmaya başlayabilirler. Aynı zamanda güne güzel bir kahvaltı ile başlamak da odaklanma sorunu yaşayan kişilerde olumlu izlenimler bırakır.

Düzenli spor yaparak odaklanmanızı arttırabilirsiniz. Bir iş yaparken bir süre başka bir işle uğraşmamak da size avantaj sağlar. Hatta başardığınız her iş sonucu kendinizi küçük şeylerle ödüllendirebilirsiniz.

odaklanma sorunu

Odaklanma sorununun aslında en temelinde gönülsüz olmak yatar. İlginizin olmadığı işleri yapmak yerine sizi mutlu edecek işlerle uğraşın. En azından hobilerinizi bu yönde seçmeniz sizin için güzel bir seçenek olacak.

Odaklanma sorunu yaşayan insanların olabildiğince akıllı cihazlardan uzak kalması önerilir. Telefon ya tablet ile çok fazla vakit geçiren kişiler de odaklanma sorunu artıyor.