Öğrenci Pasaportu Nedir?

6.1.2020 / Genel / Seyahat

Öğrenci olmanın pek çok ucuz kapıyı araladığı ülkemizde, can pahası olan pasaport ücretlerinde de öğrencilikten faydalanabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Sadece defter bedeli ödeyerek sahip olabileceğiniz öğrenci pasaportu sizi büyük bir yükten kurtarıyor doğrusu. Ama iki basit kuralı var. Aktif olarak öğrenciliğinizin devam ediyor olması ve 25 yaşın altında olmanız gerekiyor.

Yine de 25 yaşınızı doldurmaya 1 gün kala dahi alabileceğinizi düşünmeyin. En düşük pasaport süresi olan 6 aya odaklı verilen öğrenci pasaportuna yaşınızın dolmasına 6 ay kala başvurmanız gerekiyor. 5 ay 29 gün kaldığı andan itibaren başvurularınız reddediliyor.

Fakat diyelim ki, memur bir şekilde 6 aydan az kalmasına rağmen başvurunuzu kabul etti. 6 ay içerisinde öğrenci olarak yurt dışına çıkacağınız tatil sayısı en fazla 1 olur. Bu süreçten sonra, yeniden pasaport sürenizi yenilemeniz gerekecek ve çok büyük ihtimalle yeni yılda gelecek zamlı ücret üzerinden harç bedeli ödeyeceksiniz. Dolayısıyla, en azından 22 yaşınıza kadar bu hizmetten yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Başvuru için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekiyor. PTT ya da anlaşmalı bankalar üzerinden ödediğiniz defter bedeli makbuzu, son 6 ay içerisinde alınmış öğrenci belgeniz ve 2 adet biyometrik fotoğrafla randevu aldığınız ilçe nüfus müdürlüğüne giderek sıranızı bekliyorsunuz. Bazı yerler e-devletten çıkarılan öğrenci belgesini kabul ederken bazıları ıslak imzalı isteyebiliyor. Gitmeden önce aramanızda fayda var. Yine bazı dairelerde bir adet biyometrik fotoğrafla da işlem yapılıyor. Bu farklılık neye dayanıyor, bilmiyoruz ama tedbiri elden bırakmıyoruz.

Öğrenci pasaportunda yalnızca defter bedeli ödeyeceğinizi unutmayın. Güncel bedelleri öğrenmek ve 2014’ten bugüne kadar yükselen pasaport ücretlerini incelemek için tıklayabilirsiniz.