Okyanustan 103 Ton Plastik Çıkarıldı

27.07.2020 / Çevre / Genel

Büyük Pasifik Okyanusu’nda gerçekleştirilen 48 günlük keşif gezisinde 103 tonluk plastik çıkarılarak en büyük okyanus temizliğine imza atıldı.

Okyanustan 103 Ton Plastik Çıkarıldı

1979'da okyanusları korumaya yardımcı olmak için kurulan ve kar amacı gütmeyen Ocean Voyages Institute tarafından yürütülen çalışma fazlasıyla etkileyici oldu. Fakat, Pasifik Okyanusu'nun Kaliforniya ve Hawaii arasında bulunan bu uzak alanında oluşan büyük bir girdabın kendine doğru çektiği çöpleri toplayan dernek, ticari balıkçılık ekipmanları ve uygun şekilde bertaraf edilmek yerine denize atılan balık ağları gibi atıkların, geriye kalanların yalnızca küçük bir temsili olduğunu ifade etti.

büyük pasifik okyanusunda plastik temizliği

Dikkatsiz davranışların bu doğal yaşamda acı sonuçları olduğunu deneyimleyen çalışanlar, ağlara karışan çok sayıda kaplumbağa iskeleti de buldu. Ocean Voyages Institute Kurucusu ve İcra Direktörü Mary Crowley, 100 ton toksik tüketici plastiği toplama hedeflerini aşan gönüllü ve profesyonel ekibi ile gurur duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Bu zorlu zamanlarda kendi sağlığımızı ve gezegenin sağlığını büyük ölçüde etkileyen okyanuslarımızı iyileştirmeye yardımcı olmaya devam ediyoruz. Okyanusların tek başına, bu çöplükle başa çıkmasını bekleyemeyiz. Okyanustan büyük miktarda plastik çekilmesine yardımcı olacak yöntemler geliştirdik. Yüksek yoğunluklu plastik alanları bulmak için etiketli balık ağlarında GPS uydu izleyicilerini kullanıyoruz. Ve bu teknikle 2018'den bu yana çok daha etkili çalışabiliyoruz. Çalışmalarımızın okyanusları gezegen için daha sağlıklı ve deniz yaban hayatı için daha güvenli hale getirdiğine şüphe yok. Topladığımız atıklar bir daha asla balina, yunus balığı, kaplumbağa veya resiflere dolanmayacak veya zarar vermeyecek.

103 ton atıkla en büyük okyanus temizliği

Her şeye rağmen, derneğin önünde kat etmesi gereken çok fazla yol var. Sıkı çalışmaların karşılığı verilmese de, Büyük Pasifik Okyanusu’nda tahmini 80.000 metrik ton plastik bulunuyor. Siz de Ocean Voyages Institute’ün çalışmalarını desteklemek için web sitesini ziyaret edebilir ya da Instagram ve Facebook hesabını takip edebilirsiniz.