Öldükten 100 Yıl Sonra Dirilen Peygamber

2.03.2023 / Din / Genel

Yüce Allah biz insanlara yol gösterici olarak peygamberler göndermiştir. Dünya üzerinde yaşamış her ümmetin bir peygamberi bulunmaktadır. Bazı ümmetlerin ise birden fazla peygamberi bulunmaktadır. Bu ümmetlerden birisi olan İsrailoğullarına Yüce Allah pek çok peygamber göndermiştir. Bu peygamberlerden biriside öldükten 100 yıl sonra tekrardan diriltilen Hz. Üzeyir Aleyhisselamdır...

 

Öldükten 100 Yıl Sonra Dirilen Peygamber

Yüce Allah, ilk insan ve aynı zamanda peygamber olan Hz. Adem'i yarattığı günden efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya kadar her ümmete peygamberler göndermiştir. Bu peygamberlerin her birisi ümmetini Yüce Allah'ın dinine davet etmiş ve onları uyarmıştır. Çoğu zaman insanlar kendilerine gönderilen peygamberleri yalanlamış ve alaya almıştır. Hatta çok ileri giderek peygamberleri şehit etmişlerdir. Bunun neticesinde de pek çok kavim yeryüzünden silip gitmiştir. Her ümmete ğpeygamberler gelmiş ve insanları doğru yola sevk etmek için çaba göstermişlerdir. Bu peygamberlerden biris de Hz. Üzeyir aleyhisselamdır. Yüce kıtabımız kuranı kerimde de ismi zikredilen Hz. Üzeyirin çok ilginç bir hayatı vardır. Hiç kuşkusuz ibret almak isteyenler için Hz. Üzeyirin hayatı çok büyük bir örnektir. 

 

Yahut görmedin mi o kimseyi ki, evlerinin duvarları çatıları üzerine çökmüş (alt üst olmuş) bir kasabaya uğradı; «Ölümünden sonra Allah bunları nasıl diriltir acaba!» dedi. Bunun üzerine Allah onu öldürüp yüz sene bıraktı; sonra tekrar diriltti. Ne kadar kaldın? dedi. «Bir gün yahut daha az» dedi. Allah ona: Hayır, yüz sene kaldın. Yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamıştır. Eşeğine de bak. Seni insanlara bir ibret kılalım diye (yüz sene ölü tuttuk, sonra tekrar dirilttik). Şimdi sen kemiklere bak, onları nasıl düzenliyor, sonra ona nasıl et giydiriyoruz, dedi. Durum kendisince anlaşılınca: Şimdi iyice biliyorum ki, Allah her şeye kadirdir, dedi. 

Bakara suresi 259. ayet

                                                                                                                         

Yüce kitabımızda biz insanlara aktarılan bu hakikat inanan kimseler için çok büyük bir mucizedir. Ölümün hak olduğunu, Yüze Rabbimizin herşeye kadir olduğunu bu ayet bizlere ispatlamaktadır. Hz. Üzeyir aleyhisselam tam 100 yıl ölmüş ve ardından tekrar Yüce Rabbimizin kudretiyle diriltilmiş bir peygamberdir. Kavmi için çok büyük bir mucize niteliği taşıyan Hz. Üzeyir aleyhisselam tekrardan kavmini ıslah etmeye ve Allah'a davet etmeyi sürdürmüştür. Ölümün ve Yaşamın yegane sahibi olan Yüce Rabbimiz Hz. Üzeyir Aleyhisselam vasıtasıyla insanların kalplerindeki pek çok şüpheyi gidermiş ve ona gerektiği gibi kulluk edilmesini sağlamıştır. 

Hz. Üzeyir aleyhisselam ömrünün sonununa kadar insanlara tebliğde bulunmuştur. Ölümünün ardından insanlar tekrardan hak yoldan sapıp şeytana ve onun avvanesine uymuş Hz. Üzeyir için haşa "Allahın oğludur" demişlerdir. Bu durumu Yüce kitabımız kuranı kerimde şöyle görmekteyiz;

 
Yahudiler, “Üzeyr, Allah’ın oğludur” dediler. Hıristiyanlar ise, “İsa Mesih, Allah’ın oğludur” dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!
 
Tevbe suresi 30. ayet
 
Kuranı kerimde geçen bu ayet insanların nankörlüğünü ve hak yoldan sapışını çok güzel bir şekilde ifade etmektedir. Yahudilerde Hristiyanlarda Allah'a ortak koşarak şeytanın yolunu tutmuşlardır. Oyaski Hz. Üzeyir onlar için çok büyük bir mucizeydi. Günümüz dünyasında da maalesef ki insanların pek çoğu hak yoldan batıl yola doğru kaymaktadır. Bu kötü sondan kurtulmanın ve huzura ermenin tek ilacı bizleri yoktan var eden Yüce Rabbimize dönmektir.