Ölecek Kişileri Tespit Eden Kedi

13.05.2022 / Genel

Oscar isimli bir kedi huzurevinde yaşayan ve ölmek üzere olan yaşlıları tespit ediyor. Bu sıra dışı hikâyeyi gelin beraber inceleyelim.

Ölecek Kişileri Tespit Eden Kedi

Huzurevinde ölmek üzere olanları tespit ederek son saatlerinde onları ziyaret eden, yanlarında uyuyan Oscar isimli kedinin olağanüstü hikâyesini ABD’nin Brown Üniversitesi’nden Dr. David Dosa kitaplaştırmıştır.

Ağır alzheimer hastalarının son durağı olan Rhode Island Eyaleti’ndeki Steere House huzurevinde yaşayan Oscar’ın, ölecek olanları bildiğine başlarda inanamayan Dr. Dosa’nın kuşkuları kedinin 5 yıl içinde 50 kadar doğru teşhisini gözlemlemesiyle silindi ve “Oscar’la Viziteye Çıkmak: Sıradan bir Kedinin Sıradışı Hikâyesi” adlı kitabı yazmasıyla son buldu.

Huzurevi çalışanlarının 2005’te beslemeye başladığı Oscarsimli bu kedi bütün gününü hastaların odalarında geçiriyor, sadece ölmek üzere olanların yanında uzun zaman kalıyordu.

Oscar’ın teşhisleri o kadar isabetliydi ki, artık bir hastanın yanında gerinmeye başladı mı çalışanlar hastanın ailesini arama zamanının geldiğini anlıyordu.

Bir gün ölmek üzere olan bir hastanın yanına bırakılan Oscar, başka bir hastanın yanına gitti. Sonuçta ilk hasta iki gün daha yaşarken, diğeri o akşam öldü.