Online Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır

2.8.2018 / Bilim / Teknoloji

Son zamanlarda internet üzerinden yapılan alışverişler bir hayli arttı. Bu durum beraberinde güvenlik sorununu da getirdi.

Online Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır

Kimi insanlar giyim üzerine alışveriş yaparken kimi insanlar da elektronik ürünler alabiliyor. Hatta son zamanlar da gıda alışverişi bile internet üzerinden yapılabiliyor. Peki internet üzerinden bir şeyler alıp satarken dolandırıcılara karşı nasıl önlemler almalıyız?

internetten güvenli alışveriş yapmak

Günümüzde internet üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret hızla büyümeye devam ediyor. Teknolojiyi yakından takip edenler çok iyi bilecektir ki internet üzerinden alışveriş yapılabilecek o kadar çok site var ki hepsinin takibi oldukça zordur. Malum internet üzerinde e ticaret sektörü bu kadar büyürken beraberinde de bu durumu fırsata çevirebilecek dolandırıcıları getirmektedir. Bu makalemde internet üzerinden nasıl güvenli alışveriş yapabileceğinizi inceledim.

Tasarım

İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizi varsayalım. Aradığınız ürünü bir e ticaret sitesinde buldunuz. Fakat siteye girer girmez o site hakkında ilk izleniminizi verdiniz. Bu izlenimi tasarım sonucu verdiniz. Site gerçekten profesyonelce işliyorsa, ilk önce kendi tasarımlarını düzenlemeleri gerekmektedir. Bu sayede karmaşık menülerden ve saçma sapan listelenmiş ürünlerden sizleri kurtararak size karşı ilk önemli hizmetlerini yapmış olurlar.

internetten alış veriş yapmak

İçerik

Bir e ticaret firmasının internet sitesine girdiğiniz zaman, aradığınız ürüne hemen ulaşmak istersiniz. Bu durumda da o sitenin içeriği dikkatinizi çekmektedir. Eğer aradığınız ürünü bulmakta zorlanıyorsanız o sitede zaten durmazsınız. Kullanıcı memnuniyetine önem veren bir firma ürünleri için kolay ulaşılabilir şekilde içerik oluşturur.

İçerik konusunda sadece ürün erişimini varsayamayız. Örneğin firma ile ilgili aklınızda soru varsa ve kişiler ile iletişime geçebileceğiniz bir menü yok ise, o sitede zaten durmanıza gerek yoktur. İletişime kapalı olan bir firma, kullanıcılar tarafından pek de güvenilir bir firma olarak görülmezler.

Ürünlere yapılan yorumlar da önemli. Fakat bu yorumları okurken dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlanarak olumlu yazılan yorumlar da site sahipleri tarafından yapılıyor olabilir. Okuduğunuz yorumlara güvenmeniz gerekmektedir.

Tabi bu iş bu kadar zor değil. Günümüz de firmalar, ürünlerine yorum yapmaları için kişilere ücret ödeyebiliyorlar. Yani aldığınız bir ürün için yorumları okuduğunuzda, çok olumlu ama sahte yorumlar ile karşılaşabilirsiniz

Call Center

İletişim Bilgileri

Alışveriş yapmak için giriş yaptığınız bir site de aklınıza takılan bir soru işareti var ise hemen müşteri hizmetlerini aramak istersiniz. Çoğu firmanın çağrı merkezi olduğu gibi Whatsapp üzerinden soru sorabileceğiniz hizmetleri de mevcuttur.

Site üzerinde numaraları aradığınızda telefonlara bakan kimse yok ise mutlaka o siteden uzaklaşmanız gerekmektedir.

Firmalar ile sadece telefon numarası üzerinden değil, verilen e posta bilgileri ile de iletişime geçebilirsiniz. Atmış olduğunuz maile ne kadar sürede döndüklerine bakabilirsiniz. Bu sayede müşterilerine olan saygılarını da görmüş olacaksınız.

Ayrıca firmaların iletişim sayfalarında harita bilgileri de bulunmaktadır. Bazı firmaların birden fazla merkezleri olsa bile iletişim sayfalarında hepsinin adres ve telefon bilgisi yer almaktadır. Hatta harita ile merkezlerin konum bilgisi bile paylaşılmaktadır.

online alış veriş yapmak

SSL Sertifikası

Aradığınız ürünü bir sitede buldunuz ve o sitenin iletişim bilgileri sayesinde firma ile iletişim kurdunuz. Sıra geldi alışveriş kısmına. Ödeme yapacaksınız ama kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. İşte bu durumda nasıl güveneceksiniz?

Tüm dünya genelinde kabul edilen, alışveriş siteleri için ödeme ve alışveriş sertifikası olarak bilinen SSL sertifikası o firmada var mı? İletişime geçtiğiniz de mutlaka bu soruyu sorunuz. Özellik ile ödeme yaptığınız sayfada bu bilginin mutlaka paylaşılması gerekmektedir.

3d Ödeme

3D Ödeme İmkânı

Alışveriş yapacağınız sitede SSL sertifikasının olduğunu gördünüz. Fakat yine de kredi kartı bilgilerini doğrudan girmeyiniz. Son olarak 3D Ödeme imkanını size sağlıyor mu bakınız. 3D ödeme yöntemi bankalar aracılığı ile sağlanan bir güvenlik yöntemidir. Kullanacağınız kredi kartına tanımlı telefon numarasına bir güvenlik kodu gönderilir. Bu güvenlik kodu sisteme girilmediği sürece kredi kartından ödeme yapılamaz.

online alışveriş

Sosyal Medya’dan Alışveriş

Son zamanların en gözde uygulamalarından Instagram sayesinde birçok kişi firma açmadan ürün satışı yapıyor. Genel de size bir IBAN gönderirler ve sizden oraya ödeme yapmanızı isterler. IBAN şahsa ait olduğu için Tüketici Hakları Mahkemesi’ne başvurduğunuz zaman da çoğunlukla aleyhinize karar çıkar. Eğer Instagram üzerinden alışveriş yapacaksanız karşı taraftan fatura isteyin.

güvenli alış veriş

Genel Öneri

Online alışverişlerde kredi kartınız yerine sanal kart kullanmanızı tavsiye ederim. İnternet bankacılığı aracılığı il kendinize sanal kart oluşturabilirsiniz.