Onur Madalyalı Mühendis: Öz Yılmaz

01.07.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Jeofizik alanında geliştirdiği çalışmalarla bilim dünyasına ışık tutan Türk bilim insanı Jeofizik Mühendisi Öz Yılmaz, onur madalyası aldı.

Onur Madalyalı Mühendis: Öz Yılmaz

Türk bilim insanı Öz Yılmaz’a ABD’de onur madalyası verildi. Jeofizik Mühendisi Öz Yılmaz, uluslararası bilim camiasında jeofizik mühendisliğinin prestijli kurumlarından biri olan Amerikan Uluslararası Jeofizik Teşkilatı’nın en büyük ödülü, “Maurice Ewing Madalyası” ile ödüllendirildi.

Aynı zamanda Yılmaz, Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyeliğine seçildi.

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyesi de olan Yılmaz, 1966 yılında üniversite öğrenimi için gittiği ABD’de 30 yıl süren bilimsel çalışmalarının yanı sıra meslek hayatında, sismik verilerin bilgisayarda işlenmesine yönelik geliştirdiği orijinal yöntemler ve birkaç nesil boyunca eğitiminde gösterdiği liderlik rolüyle ödüle değer bulundu.

Evli ve bilgisayar mühendisi 1 çocuk sahibi olan Yılmaz, Muğla’nın Datça ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Atatürk’ün 1935 yılında Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nü kurdurmasından sonra Avrupa sınavlarını kazanan Yılmaz’ın; sismik verilerle yer altının görüntüsünü net, doğru, güvenilir, hızlı ve ekonomik şekilde bilgisayarlara aktarılmasını sağlayan çalışmaları bulunuyor.

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan Öz Yılmaz, 28 Ağustos’ta, ABD’nin Houston şehrinde düzenlenecek törenle “Maurice Ewing Madalyası”nı, 1 Ekim’de ise Washington DC’de Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyelik diplomasını alacak.