Opera Kullanıcı Sayıları Açıklandı

24.1.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Chrome’un alternatifi Opera tarayıcısının hem mobil hem de masaüstü versiyonlarının toplam kullanıcı sayıları açıklandı.

Opera Kullanıcı Sayıları Açıklandı

Opera tarafından yapılan açıklamadaki rakamlara göre dünya genelinde toplamda 300 milyon kişi Opera web tarayıcısını kullanıyor.

Web tarayıcı pazarındaki önemli isimlerden biri olan Opera, kendine ait özel bir takipçi kitlesine sahip olmuş durumda. Firmanın toplam kullanıcı sayısı, Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarından geride olsa da dikkat çekici seviyede.

opera 2019 istatistikleri

Opera Başkan Yardımcısı Krystian Kolondra tarafından yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi:

Gelişim yolumuza devam ettik ve kullanıcı tabanımız da büyümeye devam etti, ürünlerimiz ödüller kazandı ve kullanıcı oranlarımız yukarı yönlü gitmeye devam ediyor. Tüm olumlu geri dönüşlere minnettarız ve tarayıcı ekibinin 2019 yılında yaptıklarından dolayı gurur duyuyorum

Açıklanan rakamlara göre Opera’nın masaüstü kullanıcı sayısı 40 milyon kişiden 68 milyon kişiye çıktı. Tarayıcının mobil kullanıcı kitlesinde de ciddi artış gözetiliyor. Opera’nın mobil kullanıcılarının sayısı 150 milyondan 232 milyona kadar çıktı. Toplam rakam da 300 milyona ulaşmış oldu.

Netmarketshare rakamlarına göre Opera, en popüler 7. tarayıcı ve pazarın yalnızca %1,46’sına sahip. Mobil pazarında ise durum daha kötü, firma en popüler tarayıcılar sıralamasında onunculuğu elde ediyor. Pazar payı ise yüzde 0,46 oluyor.

Şu anda dünya üzerinde 1,25 milyar ila 1,5 milyar arası masaüstü bilgisayar olduğu tahmin ediliyor. Bu da 68 milyon kullanıcının pazarda %4,5 ile %5,4 arasında bir pazar payı ortaya çıkarıyor.

opera 2019 kullanıcı sayısı

Bilinen bir gerçek var ki, birçok insan birden fazla tarayıcı kullanabilir. Zaten Windows İşletim Sistemi olan her bilgisayarda Microsoft Explorer kurulu geliyor. Google Chrome eğer kurulu değil ise Google ekranı açılır açılmaz karşımıza çıkıyor. Opera, Safari ve benzer diğer tarayıcı uygulamaları da bu iki tarayıcının gölgesinde büyümeye devam ediyor. Çoğu zaman da bilgisayarlarda kurulu ikinci ya da üçüncü tarayıcı olarak tercih ediliyorlar.