Organik Erişim Bitiyor

21.07.2018 / Bilim / Teknoloji

Facebook şirketleri üzecek bir açıklama yaptı. Bundan sonraki süreçte paylaşımlarınızın erişim sayısı düşecek. Şimdilik test aşamasında olsa da ilerleyen günlerde resmileşmesi bekleniyor.

Organik Erişim Bitiyor

Facebook uzun zamandır ödediğiniz paraya göre erişim politikasını izliyordu. Şimdilerde ise bir araştırma yürütüyor. Bu araştırmaya göre ya bu politikayı bu şekilde devam ettirecek ya da tamamen paralı erişim dönemi başlayacak.

Facebook uygulamasında yer alan Keşfet Akışı alanında bağlı olmadığınız sayfaların paylaşımlarını görebiliyordunuz. Yakın zamanda bu Keşfet Akışı web tabanlı da erişilebilir olacak. Bu durumda Facebook, kişilerin bağlı oldukları sayfaların da paylaşımlarını bu bölüme taşımayı planlıyor. Bu konuda da test işlemine devam ediyor.

Bu test Facebook adına olumlu sonuçlanırsa bundan sonraki süreçte zaman tünelimizde sadece arkadaş listemizde yer alan kullanıcıların paylaşımlarını göreceğiz. Yani zaman tünelinde sayfa gönderileri yer almayacak.

Konu ile ilgili Facebook konuşmacılarından Filip Struharik tarafından yapılan bir açıklamada şunları söyledi:

Her kullanıcının zaman tünelindeki olası hikayeleri baz alarak kullanıcıları alakalı oldukları içeriklere bağlamaya çalışıyoruz. Kullanıcılar bize arkadaş ve ailelerinin paylaşımlarını daha kolay görmek istediklerini söyledikleri için; biri için sadece arkadaşlar ve ailelerin paylaşımlarını görmek, diğeri için ise sayfaların paylaşımlarına ayrılmış iki ayrı zaman tüneli test ediyoruz. Bu iki farklı alanın işlevselliğini ve insanların beğenip beğenmediğini anlamak için, bir takım denemeler yapacağız. Bu testler Sri Lanka, Bolivya, Slovakya, Sırbistan, Guatemala ve Kamboçya’da başlayacak. Bunu küresel bir şekilde yaymak şu anki planlarımız arasında yok.

Bu açıklama bazı sayfa sahipleri için bir teselli olsa da ilerleyen süreçte ne olacağı kesinlik kazanmış değil. Sayfaların etkileşiminin düşmesi birçok firma için değer kaybetme olarak nitelendirilebilir. Yapılan paylaşımların kişiler tarafından görülmesi için Facebook’a ücret ödenmesi de şirketlere daha fazla maliyete sebep olacak. Aslında kullanıcıları kazanan Facebook, şirketleri kaybedebilir.