Ormandaki Mantarların Saklı Dünyası

14.11.2019 / Kültür / Sanat / Çevre

Mantarları ve nadir bulunan balçık kalıplarını keşfeden fotoğrafçı Alison Pollack, 1-2 milimetrelik bu harika dünyayı zevkimize sunuyor.

Ormandaki Mantarların Saklı Dünyası

Pollack için, ormanda dolaşmak çok da huzur verici bir aktivite değil. Mantarlara ve Myxomycetes'e olan tutkusu sebebiyle, bir sonraki makro çekimi için açık hava sahasını bir stüdyo gibi kullanıyor adeta.

alison pollack mashrooms macro photographer

Mantar zenginliğini, miksometik çeşitliliğini ve ormanın büyüsünü tüm dünyaya göstermek isteyen sanatçı, ormanda yeni türleri yakalamak için oldukça zaman harcıyor. İstediği bir konuyu yakaladıktan sonra, yakından bakmak için bir büyüteç kullanıyor ve ardından çekim için kolları sıvıyor. Birçok insanın Myxomycetes'i hiç duymamasına tatlı bir hayıflanmada bulunarak şunları söylüyor:

İnsanların bu küçük organizmaların ne kadar şaşırtıcı ve güzel olduğunu görmelerini istiyorum! Ormanda yürüdüklerinde ayaklarının altında bulunan ayrıntılı güzelliği göstermek için onlara rehberlik ediyorum. Nesneler küçüldükçe bana daha çekici geliyor; pek tabi fotoğraflaması da bir o kadar zor oluyor.

Pollack kendini teknik açıdan ve yaratıcı bir şekilde zorlamaya devam ediyor. Yeni türlerin belgelenmesi adına Alaska ve Kolombiya gibi farklı ortamları keşfetmek için seyahat etmeye bile başladı. Bu, büyük ölçüde bilinmeyen dünyanın çeşitliliğini keşfederek, etraflarındaki dünyaya daha derin bir bakış atmaları için teşvik ediyor.

alison pollack makro mantar fotoğrafları