Orta Afrika'nın Hobbitleri: Pigmeler

12.10.2020 / Seyahat / Genel

Dünyanın en kısa insanları olarak bilinen ve en büyüğü 150 cm olan Pigmeler, günümüzde “Hobbit” ya da “minik dev” olarak adlandırılıyor.

Orta Afrika'nın Hobbitleri: Pigmeler

Ortalama boyları 135 cm olan Pigmeler, günümüzde Papua Yeni Gine ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde de yaşamlarına devam ediyorlar. Erkeklerin ortalama boyları 1.40 cm iken kadınların ortalama boyları 1.30 cm olarak biliniyor.

orta afrikanın hobbitleri pigmeler

Her insanda olduğu gibi Pigme kabilesindeki insanların da büyüme hormonları yeterli seviyede salgılanıyor. Fakat vücut hücrelerinde bu hormonu tanıyan reseptörlerin eksik olması sebebi ile boyları 1.50 cm üzerine çıkamıyor.

5 bin yıllık tarihleri ile Afrika’nın en eski kabilelerinden olan Pigmelerin büyük bölümü hâlâ ilkel bir hayat sürmektedir. Avlanarak ve meyve toplayarak gıda ihtiyacını karşılayan kabile göçebe hayat yaşamaktadır.

minik devler pigmeler

Pigmeler ile akrabalıkları olduğu düşünülen Bageliler ise yerleşik hayatı benimsemiş kabiledir. Kendilerini ziyaret eden kişilere karşı Pigmelere göre daha ılımlı yaklaşırlar.

pigme kabilesi

Pigmelerin büyük kısmı Komba adında tek tanrıya inanır. Makure adında bir köyde yaşamlarını sürdüren Pigmeler, Türk Sivil Kuruluşları tarafından yapılan ziyaretler sonucunca İslam dinini seçmişlerdir.

pigme insanları

Göçebe hayata devam eden Pigmelerin yerleşik hayata geçmeleri için Kamerun hükümeti çalışmalar yapıyor. Para kullanmayan ve yerleşik hayatı kabul etmeyen Pigmeler ise ihtiyaçlarını takas yöntemi ile karşılıyor.