Örümcek Yağmuru

30.10.2020 / Genel

Çoğunlukla Avustralya’da ve genellikle Mayıs ile Ağustos aylarında meydana gelen örümcek yağmuru kilometrelerce alana yayılıyor.

Örümcek Yağmuru

Avustralya’da Mayıs ve Ağustos aylarında görülen yağmurların ardından sıcak havaların belirmesi ile örümcek yağmurları görülmektedir.

Yumurtalardan çıkmak üzere olan minik örümcekler, rüzgârın da etkisi ile yerden 6 bin kilometreye kadar yükselebiliyor. Bu yükselme sırasında peşlerinde yumurtaların sarılı olduğu ağları da taşıyorlar. Bazı durumlarda o bölgede uçuş yapan pilotlar bile havada örümcek görebiliyor. Gökyüzünden salınan bu ağlar ise örümcek yağmuru olarak adlandırılıyor.

avustralya örümcek yağmuru

Örümcekler, normal hayatları süresince yüzlerce kilometre mesafe yol alabiliyorlar. Bu sayede yeni yerlere yayılıyor ve böcek nüfusunu tüketiyorlar. Örümceklerin ağları da protein içerikli olduğu için toprak yüzeylerde birkaç saat içerisinde yok olabiliyor.

Avustralya’nın Goulburn kasabasında yaşanan olayda tarla ve evler birkaç saat içerisinde örümcek ağları ile kaplandı. Bilim kurgu filmlerini aratmayan bu görüntüler, yumurtadan çıktıktan sonra havalanan ve ağlarını bırakan minik örümceklerden dolayı ortaya çıkıyor.

1974 yılında en büyük örümcek ağının yaşandığı Avustralya’da, Albury kentinin yaklaşık 40 kilometrelik alanı örümcek ağı ile kaplanmıştı. Örümcek yağmurları çok hızlı başlayıp, bir o kadar hızlı bitmesi sonucu çoğu insan olup biteni fark edemez. Sabah saatlerinde gökyüzüne uçan minik örümcekler, ardından ağlarını paraşüt gibi kullanıp yere iniyor. Bu da gökyüzünde minik siyah noktaların görülmesine sebep oluyor.

avustralya örümcek yapmuru

Brezilya ve Meksika’da kayda geçen bir örümcek yağmuru olmasa da uçan örümceklerin görüldüğüne dair bazı videolar bulunmaktadır. Danimarka’da ise protein içerikli örümcek ağlarının bulunması örümcek yağmurunun olduğunun bir kanıtı olarak belirtiliyor.

Avustralya’da bulunan örümceklerin çok az bir kısmı yağmur ve rüzgar ile göç ettiğinden dolayı bu doğa olayı çok fazla görülmüyor.