Osmaniye'de Aeinas Mozaği Bulundu

11.05.2023 / Kültür / Sanat / Tarih

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir inşaatın temel kazısında ünlü Truva Savaşı'nın kahramanı "Aeinas" mozaiği bulundu.

Osmaniye'de Aeinas Mozaği Bulundu

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde heyecanlandıran bir keşfe imza atıldı. Bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkan Roma dönemine ait bir villa kalıntısında, ünlü Truva Savaşı'nın kahramanı "Aeinas" mozaiği bulundu.

Homeros’un "İlyada ve Odysseia" destanında da adı geçen Truva Savaşı kahramanı Aeinas'ın resmedildiği mozaiğin dünyada bir örneği daha olmadığı belirtildi.

2015 yılında Kadirli ilçesine bağlı Dere Mahallesi’nde bir inşaat firmasınca yapılacak olan site inşaatının temel kazısında Roma dönemine ait bir villa kalıntısı bulunmuştu. Aynı bölgede devam eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün kazı çalışmalarında bir mozaik gün yüzüne çıkartıldı.

Çıkan mozaikte, Homeros’un "İlyada ve Odysseia" destanında da adı geçen Truva Savaşı kahramanı olan Aeinas'ın resmedildiği belirlendi. Bulunan mozaiğin ise dünyada başka bir örneği olmadığı açıklandı.

Bulunan bu eser görsel kalitesi ve betimlemeleri ile Gaziantep’te bulunan ünlü Zeugma Belkıs mozaikli alana rakip olabilir. M.S. 1 ve 2’inci yüzyılda yapıldığı düşünülen mozaikli alanın, dönemin bir villasının tabanını süslediğinin düşünülüyor.