Otoyol 'Kaçak Geçiş' Cezaları

21.07.2022 / Genel

Ücretli otoyollardaki kaçak geçişlerde uygulanacak yeni para cezaları, Resmi Gazete’de yayımlanan son sayı ile yürürlüğe girdi.

Otoyol 'Kaçak Geçiş' Cezaları

Ücretli otoyollardaki kaçak geçişlerde uygulanacak para cezaları ile ilgili düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan düzenlemeye göre vatandaşlar, 21 Mayıs 2022 ve sonrasındaki kaçak geçişleri yeni düzenlemeye göre ödeyecekler.

HGS bakiyesi olmayan ya da direkt HGS kaydı olmayan araçlar otoyollara giriş çıkış yaptıklarında 'kaçak geçiş' yapmış sayılıyorlar. Araç sahipleri, ceza ile karşılaşmamak için HGS geçişi yapmadan önce ya da yaptıktan sonraki 15 gün içinde yoksa HGS kayıtlarını yaptırmak, varsa da bakiye yüklemek durumundalar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tebliği, 21 Mayıs 2022 ve sonrasında yapılan kaçak geçişler için geçerli. Önceki cezalar, bu düzenlemenin kapsamında yer almıyor.

Kaçak Geçiş Cezaları

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan yeni bir tebliğe ev sahipliği yaptı. Bu tebliğ, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş yaparak ceza yiyen araç sahiplerini ilgilendiriyor. Tahsilat Genel Tebliği'ne göre cezalı vatandaşlar için yeni bir dönem başlamış durumda.

5 Temmuz'da yürürlüğe giren Devlet Memurları Kanununda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, ücretli yollardan kaçak geçişler için düzenlemeler içeriyordu. İşte bugünkü tebliğ, o düzenlemelerin an itibarıyla yürürlüğe girdiği anlamına geliyor. Peki kaçak geçiş nedeniyle ceza yiyen vatandaşı ne bekliyor?

15 Gün İçerisinde Ödenirse Ceza Yok

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan düzenlemeye göre kaçak geçiş yapan vatandaşları şunlar bekliyor:

  • İlk 15 gün içerisinde ödeme yapılırsa, yalnızca geçiş ücreti ödenecek.
  • 15-45 gün aralığında ödeme yapılırsa, geçiş ücretinin iki katı ödeme yapılacak.
  • 45 günden sonraki ödemelerde, geçiş ücretinin beş katı ödeme yapılacak.

Yukarıdaki maddeleri açmak gerekirse; diyelim ki 100 TL geçiş ücreti olan bir yolda kaçak geçiş yaptınız. Eğer ilk 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız, hiçbir ceza ödemeyeceksiniz. Cebinizden 100 TL çıkacak. Ödemeyi kaçak geçişten sonraki 15-45 günlerde yaparsanız, 100 TL geçiş ücretine ek olarak 100 TL de ceza ödeyeceksiniz. Yani cebinizden 200 TL çıkacak. Kaçak geçişin 46. günü itibarıyla ise 100 TL geçiş ücretine ek olarak 400 TL de ceza ödenecek. Yani bu durumda 500 TL ödeme yapmakla yükümlü olacaksınız.