Özbekistan'ın Göz Kamaştırıcı Mimarisi

18.06.2020 / Seyahat / Kültür / Sanat

Londra’da yaşayan seyahat fotoğrafçısı Christopher Wilton-Steer sizi Orta Asya'nın kalbine sanal bir yolculuğa davet ediyor.

Özbekistan'ın Göz Kamaştırıcı Mimarisi

2019'da Londra'dan Pekin'e 40.000 km (24.854 mil) otobüs, araba, tren, tekne ve at gibi çok çeşitli ulaşım araçlarıyla seyahat ederek 4 ay geçiren Christopher Wilton-Steer, ünlü İpek Yolu rotası boyunca karşılaştığı insanları, kültürleri ve mimariyi belgeledi.

Yeniden Londra'ya döndüğünde, dünyanın mistik bölgelerinden bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan fotoğraf koleksiyonları oluşturdu. Bunlardan en göze çarpan ise Özbekistan Mimarisinde Tavan ve Duvar Tasarımları serisi oldu. Bu seride, bölgenin camilerinde, medreselerinde ve türbelerinde bulunan göz kamaştırıcı tavan ve duvar tasarımlarını belgeleyen sanatçı, asırlardır ihtişamını koruyan renkli ve geometrik tavanlara sahip İslam mimarisinin güzelliğini vurgulamayı amaçladı.

Bu muhteşem seriye ve daha fazlasına göz atmak için göz atmak için Wilton-Steer’in Instagram hesabını takip edebilir ya da galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Christopher Wilton Steer Özbekistan Mimarisinde Tavan ve Duvar Tasarımları galeri