Paraları Geri Almak Mümkün Değil

07.09.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Türkiye bölümünde yaklaşık 2 milyon TL buhar oldu. Üstelik geri almak da mümkün değil.

Paraları Geri Almak Mümkün Değil

Son zamanlarda büyük hızla popülerleşen kripto para borsası, ülkemizde de oldukça çok konuşulan bir konu haline geldi. Ülkemizde yüz binlerce kişi kripto para yatırımları yaparken, bu süreçte özellikle güvenli olduğunu düşündüğü Binance gibi global firmaları sıklıkla tercih ediyor.

paraları geri almak mümkün değil

Türkiye’nin en büyük online şikayet platformlarından biri olan şikayetvar, 2021 yılının ilk 6 ayında en çok şikayet edilen sektörleri açıklamış, kripto para piyasası şikayetlerinin %1278 oranında arttığını aktarmıştı.

Kripto para borsasından en son şikayetçi olan Beşir B. isimli bir kişi, Binance Türkiye’ye 240 bin dolar gönderdi. Yaklaşık 2 milyon TL ise bir anda havaya uçtu. Kaybolan parası ile ilgili avukatı aracılığı ile Binance Türkiye’ye ulaşan Beşir B., aldığı cevap karşısında neye uğradığını şaşırdı. Binance Türkiye “parayı geri almak mümkün değil” diyerek cevap verdi.

paraları geri almak mümkün değil

40 bin doların buharlaşmasının ardından platforma suç duyurusunda bulunan Beşir B. isimli vatandaşın avukatı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Müvekkil üzerine tedbirlerini almış. İki aşamalı güvenlik sistemini aktif hale getirmiş. Hırsızlık olayı müvekkilin cihazlarındaki güvenlik açığından kaynaklansaydı, diğer borsalardaki varlıklarının da zarara uğraması beklenirdi. Olaydan sonra korsanın göndermiş olduğu e-postalarda müvekkilden Binance Türkiye hesabına 240 bin dolar aktarması talep edildiği de gözetildiğinde zafiyetin tamamen ilgili şirketten kaynaklandığı sonucuna ulaşılmaktadır.

Binance Türkiye’den ise konuyla ilgili gelen yanıtta şu ifadelere yer verildi:

Çekim işlemi için gerekli doğrulama kodları girilmiş. Binance Türkiye üzerinde bir güvenlik açığı bulunmuyor. Hedef adresin sahibini belirlemek mümkün değil. Çalınan paraları hedef adresten kurtarmak da mümkün değil. Çünkü blok zincirdeki bir işlemi tersine çevirmek imkansız. Platform olarak bizim gözümüzde bu işlem kullanıcının hesabından para çekmesi olarak görünüyor. Eğer kullanıcı bu işlemleri kendisi yapmadıysa, e-posta adresi, cep telefonu ya da bilgisayarı bir saldırıya maruz kalmış olabilir. Bu olayda, herhangi bir personelimizin dahlinin olması söz konusu değil. Sorun da bizim sistemimizden kaynaklı görünmüyor.