Parfüm Nasıl Yapılıyor?

05.07.2022 / Moda / Magazin / Genel

Antik çağlardan beri insanlar, güzel kokulu parfüm üretmek için doğadan gelen kokuları kullanıyorlar. Peki parfüm nasıl üretiliyor?

Parfüm Nasıl Yapılıyor?

Modern zamanlarda ise, insanların günlük olarak kullandığı kokulu ürün çeşidi artış göstermiştir: Sabunlar, losyonlar, mumlar, temizlik ürünleri ve farklı aroma ve esanslara sahip parfümler bunlardan birkaçıdır.

Bu ürünlerin o kadar yaygın olmasına rağmen, kokuların nasıl üretildiğini genellikle pek çoğumuz bilmiyoruz.

Parfüm yapılışında kullanılan ürünler zaman içinde önemli değişikliğe uğramıştır. Eski zamanlardan beri insanlar hoş kokulu kolonya ve kadın parfümü üretmek için doğadan gelen kokuları kullanıyorlardı.

Parfümler eskiden kuru otlar, yanmış odun veya preslenmiş yağ gibi birçok farklı malzemeden yapılıyordu. Eski dönemlerde, parfüm üreticileri sentetik koku üretme yeteneğine sahip değildi. Eski uygarlıklar, vücut losyonlarını ve suyu aromatik çiçekler ve farklı ağaç türleri ile karıştırıyordu. Ayrıca tarçın ve mür gibi baharatlardan ve bitkilerden yağ çıkarıyorlardı.

Zaman içinde dünya genelinde bitkisel yağları çıkarmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Parfüm nasıl yapılır sorusunun modern dönemdeki cevabına bakacak olursak günümüzde bir parfüm yapım aşamaları, malzemelerin toplanmasını, yağların çıkarılmasını, harmanlanmasını, yaşlandırılmasını ve kalite kontrolünü içerir. Burada özellikle ilginç olan, antik çağlardan günümüzde birçok yöntemin günümüzde hale popüler parfüm markaları tarafından kullanılmasıdır. 

Parfüm Yapılışı Aşamaları Nelerdir?

Parfümün hangi aşamalardan geçilerek hazırlandığı ile ilgili olarak aşağıdaki aşamaları örnek gösterebiliriz:

 • Parfüm yapımında ilk aşama esansı çıkarılacak en iyi bitkilerin toplanması aşamasıdır. Burada çiçek kalitesi esansın da kalitesinin en önemli belirleyicisi olacaktır.
 • Parfüm üretiminde ikinci aşamada toplanan çiçeklerin öz yağları çıkarılır. Bu yağlar aynı zamanda çiçeklerin içindeki koku moleküllerini taşıyan esansları da içerir.
 • Elde edilen esanslar harmanlanarak parfüm esans harmanı oluşturulur.
 • Hazırlanan harman ise belirli bir süre dinlendirilir ve olgunlaştırılmaya bırakılır.
 • Daha sonra elde edilen parfüm parfüm uzmanları tarafından test edilir ve ideal kokuya ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir.

Parfüm Yapılışı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Parfümü oluşturan ana malzemeler yapılışında çok farklı bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler çeşitli bitki, meyve, ağaç ve hatta hayvan salgılarını içerebilir. Üretim sürecinde alkol, kömür, katran ve petrokimya gibi diğer kaynaklar kullanılabilir.Parfüm nasıl yapılır sorusunun cevabı parfümün karmaşık kimyasında gizlidir. Parfüm yapımında doğal esanslar asıl olarak kullanılır ancak doğada bulunmayan veya uçucu yağ üretmeyen bazı kokular için kokuyu taklit etmek üzere bazı sentetik kimyasallar da kullanılır. Birçok popüler ve bulunması zor kokular bu kategoriye girer ve bu nedenle en sevdiğiniz parfümünüzün üretiminde bile en azından bazı sentetik kokular kullanması muhtemeldir.

Parfüm Esansları Nasıl Yapılır?

Parfüm esanslarının üretilmesi sırasında genellikle en çok kullanılan temel bileşenler şunlardır:

 • Gül yaprakları
 • Mür
 • Buhur
 • Yasemin
 • Lavanta
 • Sandal ağacı
 • Vanilya
 • Orkide çiçeği

Bir parfüm veya kolonya oluşturmak için doğal içeriklerin yağlarının çıkarılması gerekir. Uçucu yağ ekstraksiyonu birkaç yolla yapılabilir: Yağlar, solvent ekstraksiyonu, buhar damıtma, ekspresyon, enfleuraj veya maserasyon yoluyla elde edilebilir.Bir koku yaratma süreci, uçucu yağlar ekstrakte edildikten ve toplandıktan sonra başlar. Tüm bileşenler seçildikten sonra, bunların karıştırılması gerekir. Yağlar parfüm endüstrisinde bir usta tarafından önceden özel formüle göre harmanlanır. Bu formüllerin birçoğu birkaç yıl boyunca süren araştırmalar ile yaratılmıştır ve genellikle yüzlerce farklı bileşen içerir.