Paten Kaymanın Faydaları

26.06.2022 / Spor / Sağlık

Zorlayıcı bir spor dalı olan tekerlekli paten aynı zamanda stres atmak için tavsiye edilen bir aktivitedir.

Paten Kaymanın Faydaları

Açık alanlarda yapılan aktivite spor dallarından biri olan tekerlekli paten dünya’ da ve ülkemizde birçok insanın zaman ayırdığı spor dallarından biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ortalama başlama yaşı 5 olan tekerlekli paten sporunun faydaları konusunda birçok araştırma yapılıp konu ile ilgili çeşitli bilgilendirici makaleler hazırlanmıştır.

Patenin bazı belirgin faydaları da akciğer ve kalbi güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, solunum gelişir ve güçlenir, stresten uzaklaşmanızı sağlar, kalça ve bel bölgesini şekillendirir. 

Fitness veya egzersiz denilince genellikle akla gelen ilk şeyler; koşu bandı, ağırlık çalışması ve kondisyon bisikleti oluyor. Çoğunlukla tekerlekli paten bunların arasına dahil edilmez çünkü bu sporun egzersiz bakımından ne kadar etkili olduğu bilinmiyor.

Doğru yapıldığı zaman tekerlekli paten gerçekten çok etkili bir egzersiz türü. Kalori yakmak, eklemlerde ve kemiklerde oluşan yıpranmaları azaltmak, dengeyi geliştirmek gibi fitness ve sağlık açısından tekerlekli paten yapmanın pek çok faydası vardır.

Paten Kaymanın Faydaları:

1. Stresten Arındırır:

Gün boyu strese çok fazla maruz kaldıysanız günü iyi bitirebilmek için en iyi alternatif, paten kaymak olabilir. Açık alanda özgürce paten kaymak; eğlenerek vakit geçirmenizi sağlayarak kötü durumlardan biraz olsun uzaklaşıp mutlu olmanıza yardım edecektir.

2. Vücudun Şekillenmesine Yardımcı Olur:

Eğer ki özellikle basen bölgesi ve selülitlerden şikayetçiyseniz çözümünüz paten kaymakta gizli olabilir. Paten kaymak; özellikle bacakların çalışmasını sağlayarak basenlerin incelmesine, selülitlerin yok olmasına yardım eder.

3. Denge Yetisini Geliştirir:

Paten kayma sürecinde en etkin olan kısım iyi bir denge yetisine sahip olabilmektir. İyi bir sürüş için dengenizi korurken hem denge yetinizi geliştirebilir hem de hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz.

4. Fit Bir Görünüm Kazandırır:

Paten kaymak, en çok kalori yaktıran sporlardan biridir. Bir antrenman olduğunu fark ettirmeyecek kadar keyifli olan 1 saatlik paten kayma sürecinde yaklaşık olarak 500 kaloriye kadar yakım sağlayabilir hayal ettiğiniz vücuda keyfinizden vazgeçmeden ulaşabilirsiniz.

5. Bütünlük Sağlar:

Paten kaymak, iskelet ve sinir sisteminin uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Paten kayarken sadece ayaklarınızı değil; tüm kemik yapınızı, zihninizi ve ruhunuzu ortaya koymuş olursunuz. Böylece koordinasyon sayesinde iç huzuru sağlamak için de güzel bir adım atmış olursunuz.

6. Kondisyon Kazandırır:

Paten kayarak zamanla iyi bir kondisyon sağlar, her sporu kolaylıkla yapabilir hale gelebilirsiniz.

7. Keşfettirir:

Paten kayarak, yürüyerek ulaşamadığınız birçok yere daha kolay ulaşabilir her zaman geçtiğiniz yolların daha farklı köşelerini keşfedersiniz. Yeni yerler gördükçe merakınızla birlikte keyfiniz de artar.

8. Sosyal Çevre Kazandırır:

Paten grupları, düzenlenen patenli etkinlikleri takip ederek sizin gibi aynı aktiviteden hoşlanan insanlarla bir araya gelir yeni dostlar kazanabilirsiniz.

9. Ruh Halinizi İyileştirir:

Paten kayma sırasında yaşadığınız sürüş keyfi, aldığınız temiz hava, kalori yakmanın mutluluğu, yeni köşeler keşfetmenin heyecanının birleşmesi sonucunda ruh halinizde olumlu değişmeler görülmesi de kaçınılmazdır. Paten kaymayı, bir rutin haline getirdiğinizde hayata daha olumlu yaklaşmaya başladığınızı görebilirsiniz.

10. Kalori Yaktırır, Varsa Fazla Kilolardan Kurtarır:

Düzenli ve tempolu paten kayışları iyi birer kalori yakıcısıdır. Aslında iki yönlü fayda sağlar, bir yandan size kalori yaktırırken diğer yandan kas hacminizi de uzun vadede arttırır. Düzenli yapılan paten antrenmanları sağlıklı kilonuza ulaşma ve onu koruma açısından son derece faydalıdır.

11. Paten Darbesiz Bir Spordur:

Paten darbesiz bir spor türüdür. Örneğin koşu sporu gibi darbeli sporlarla karşılaştırıldığında kas hacmini arttırma, aerobik ve anaerobik egzersizler açısından birçok faydaları ortaktır, bununla birlikte paten kayarken eklemleriniz sıra dışı bir baskıya veya darbeye maruz kalmazlar. Paten kaymak bir akıştır ve diğer sporlarla karşılaştırıldığında daha eklem dostudur.

12. Sosyalleşme:

Paten camiası tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de adeta bir brotherhood’tur. Bu sporun kültüründe birbirine yardımcı olmak vardır. Gerek yeni başlayanlar, gerekse de orta ve üst düzey patenciler bildiklerini ve tecrübelerini birbiriyle paylaşır. Paten kaymaya başlamak birçok yeni ve güzel arkadaşlıkların kurulmasına vesile olur. Aynı zamanda ailece yapılabilecek çok keyifli bir spordur.

13. Denge Hissiyatımızı Ve Koordinasyonumuzu Geliştirir:

Paten kaymak dinamik bir denge sporudur aslında. Paten kaymaya başladığınız ilk gün bu dünyaya adım atmış olursunuz. Zaman içinde gelişim kat ettikçe slalom kayma, geri kayma gibi yeni meydan okumalar sizi bekler ve bu sizin için sonsuz bir koordinasyon gelişim imkanı sağlar.

14. Anaerobik Egzersiz Faydaları:

Paten kaymak, bir antrenman sistemiyle ve düzenli yapılırsa zaman içinde kas hacmini arttırır. Paten kaymak harika bir kalça ve bacak egzersizidir. Ancak sadece bununla da kalmaz. Kayış esnasında attığımız uzun adımlar (stride), vücut pozisyonumuzda süreklilik (posture) ve kollarımızı belli bir ritim ile sallamamız (swing) paten kayma koordinasyonunun bir parçasıdır ve bu şekilde tüm vücudumuzdaki kas gruplarımız birlikte çalışır.

15. Aerobik Egzersiz Faydaları:

Paten kaymak, özellikle aktif bir şekilde ve interval kayışlarla yapılırsa çok iyi bir Aerobik Egzersiz türüdür. Bu tarz paten kayışlarında kalp atım hızınız ve soluk alma hızınız artar. Dolayısıyla gerek kalbiniz gerekse akciğeriniz kayış süresince günlük rutininin dışına çıkarak biraz daha yüksek tempoda çalışır. Aerobik egzersizler kardiyovasküler sistemi koruyucu niteliktedir.