Patronunuza Yağ Çekin

17.09.2021 / Genel / Eğitim

Radboud Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Roos Vonk’un yaptığı bir araştırmanın sonuçları, yağ çekmenin işe yaradığını gösteriyor.

Patronunuza Yağ Çekin

Araştırması sırasında gönüllülere yönetici rolü veren profesör, onlardan detaylı bir kişilik testini doldurmalarını istiyor. Daha sonra verdikleri cevaplarla ilgili kendilerine, astlarından geldiğini zannettikleri bazı dönütler iletiliyor. Pozitif yorumlarla dolu olan bu iletilerde şu gibi mesajlar yer alıyor ve bir nevi yağcılık yapılıyor:

“Kendim başta olmak üzere herkesle iyi anlaşacağına eminim.”

“Farklı alanlarda birçok iş yapabileceği pek çok yeteneğe sahip.”

Daha sonra, gönüllülerin bir bölümüne okudukları anonim yorumların kendi kişilik testleri için, bir bölümüne de kendileri dışında kalan yöneticiler için yapıldığını söyleyerek, gönderilen bu iletileri değerlendirmelerini istiyor. Özellikle de iletinin ve göndericinin samimiyetini nasıl bulacaklarını gözlemliyor. Yazılanların kendileri için olduğunu düşünen gönüllü yöneticiler, yorumları diğer gönüllü yöneticilere göre daha samimi, iyi ve daha az yapmacık buluyorlar.

Deney sonunda Profesör Roos Vonk şu sonuca varıyor: “Yağcılık şahsımıza yapıldığı takdirde mükemmeldir. Fakat aynı sözler başkasına yöneltilirse bunu bir dalkavukluk olarak görürüz!”

Roos Vonk test, patronunuza yağ çekmek işe yarar mı