Pepsi'nin Elektrikli Tırları

09.11.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Tesla, elektrikli tırları tanıttığında Pepsi ilk sipariş veren firma olmuştur. 4 Sene geçmesine rağmen teslimat henüz gerçekleşmedi.

Pepsi'nin Elektrikli Tırları

Tesla, 2017 yılında oldukça ses getiren Tesla Semi Truck isimli elektrikli tırlarını tanıtmıştı. Büyük ilgiyle karşılaşan proje, kısa sürede bolca sipariş almayı da başarmıştı.

tesla semi truck pepsi

Tesla'nın elektrikli tırlarından satın alıp filosuna katmak isteyen şirketlerden biri de Pepsi oldu. Pek çok alt markaya ve oldukça geniş bir lojistik ağa sahip olan Pepsi, Tesla Semi için 100 adetlik bir sipariş oluşturmuştu.

tesla semi truck pepsi

Tesla, siparişi aldıktan sonra tırları 2020'de teslim etmeyi planladığını açıklamıştı. Ancak işler yolunca gitmedi. Tesla, Semi teslimatlarını birkaç kez ertelemek zorunda kaldı. Otomotiv sektörünün çip krizi ve magnezyum krizi gibi devasa bir gündemle çalkalandığı bir dönemde şaşırtıcı olmasa da, Tesla son olarak bu gerekçeleri sunarak Semi teslimatlarını 2022'ye ertelediğini duyurmuştu.

Tesla tarafından yapılan bu açıklamanın ardından Pepsi’de benzer bir açıklama yaptı. PepsiCo CEO'su Ramon Laguarta yeni yaptığı bir açıklamada karbon emisyonuna yönelik şirket politikalarına değindi ve bu konuda önemli adımlar attıklarından bahsetti.

tesla semi truck pepsi

Laguarta, bu yöndeki en önemli adımlardan birinin elektrikli otomobillere geçiş yapmak olduğunu vurguladığı açıklamasında ''Tesla'dan elektrikli tırlar almaya başladık bile. Kimsenin reklamını yapmak istemiyorum ama en başından beri çalıştığımız marka Tesla. İlk siparişlerimiz de 4. çeyrekte teslim edilecek.'' ifadelerine yer verdi.

tesla semi truck pepsi

Pepsi, bu adım sayesinde şirketin karbon emisyonlarının %10'unu oluşturan bir soruna çözüm bulmuş olmayı ve emisyon miktarını azaltmayı hedefliyor. Ancak konu hakkında Tesla'dan henüz bir açıklama gelmiş değil.