Pop Art'ın Prensi: Andy Warhol

15.06.2022 / Biyografi / Kültür / Sanat

Amerikalı ressam, film yapımcısı ve yayıncısı Andy Warhol, pop art akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir.

Pop Art'ın Prensi: Andy Warhol

Seri üretimin ve seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanan sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir. Ayrıca, gelmiş geçmiş en iyi Rumen seslerinden sayılan Nico’yu ve 1965’te kurulan rock grubu The Velvet Underground'ı da kendisi keşfetmiştir.

Andy Warhol'un pop-art'ı, The Velvet Underground'ın bütün etkinliklerinde kendisini gösterir. Grubun vokalisti Lou Reed’in, 80'li yılların Chuck Berry'si olarak görülmesinde onun sanatının etkisi büyüktür.

The Velvet Underground pop art poster

Warhol'un "Marilynler" adlı eseri bir pop art ikonu olmuştur. Çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü'nü kazanmıştır. Ayrıca "Empire" ve "Sleep" isimli iki deneysel uzun film çekmiştir. Bu filmlerden Sleep (1963)’te uyumakta olan birinin 6 saatlik uyku görüntülenmekte, Empire (1964)’da Empire State Binası'nın karşısına konulmuş bir kameranın 8 saatlik sabit görüntüsü yayınlanmaktadır.

Warhol, kendisiyle yapılan bir röportajda 'Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim' demiştir.

Warhol'un 1966 yılında çektiği "Chelsea Girl" adlı filmi, ticari salonlarda gösterilen ilk underground film olarak tarihe geçmiştir. Bir sene sonrasında üniversitelerde konuşmalar yapmaya başlayan sanatçı, yaptığı sunumlarla o kadar başarılı olmuştur ki, bazı üniversiteler onun yerine konuşma yapması için Warhol'a benzeyen tiyatrocularla anlaşmaya başlamıştır.

3 Haziran 1968'de Warhol'a, radikal feminist bir grubun üyesi olan Valerie Solanas tarafından suikast girişiminde bulunulmuştur. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış; göğsünden aldığı üç yara nedeniyle önce öldü sanılmış fakat kalp masajıyla hayata döndürülmüştür. Yine de iki ay sonra ayağa kalkabilmiş ve faili Solanas önce akıl hastanesine ardından da 3 yıllık cezasını çekmek üzere ceza evine gönderilmiştir. Bu olayı anlatan “I Shot Andy Warhol” adlı bir film çekilmiştir.

6 Ağustos 1928 yılında doğan sanatçı, 22 Şubat 1987 yılında yani 58 yaşındayken, hastane korkusu nedeniyle birkaç yıl boyunca ertelediği safra kesesi ameliyatından sonra geçirdiği kalp durması sonucu ölmüştür.

Andy Warhol Marilyn Monroe Pop Art

Andy Warhol Elephant Pop Art

Andy Warhol Cow Pop Art

Andy Warhol Pop Art Prince